Badania sugerują że nowy koronawirus ma charakter sezonowy

Nowe badanie sugeruje, że ciepłe temperatury i klimat tropikalny mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-9.

Badanie wykazało, że w miejscach o wysokich temperaturach i długich godzinach nasłonecznienia – takich jak kraje blisko równika i te, w których panuje lato – odnotowano niższy wskaźnik przypadków COVID-19 w porównaniu z krajami bardziej oddalonymi od równika i krajami, w których panuje chłodniejsza pogoda.

Naukowcy uwzględnili w badaniu czynniki, które mogą wpływać zarówno na rozprzestrzenianie się COVID-19, jak i na liczbę zgłoszonych przypadków, takie jak poziom urbanizacji kraju i intensywność testów na COVID-19.

Mimo to autorzy podkreślają, że ich odkrycia nie oznaczają, że letnia pogoda wyeliminuje COVID-19; ale może dać ludziom szansę na walkę z chorobą.

„Nasze wyniki nie sugerują, że choroba zniknie latem lub nie dotknie krajów położonych blisko równika” – napisali autorzy w artykule opublikowanym 27 kwietnia w czasopiśmie Scientific Reports. „Raczej wyższe temperatury i intensywniejsze promieniowanie UV [ ultrafioletowe ] latem prawdopodobnie będą wspierać środki ochrony zdrowia publicznego w celu powstrzymania SARS-CoV-2”, nowego koronawirusa powodującego COVID-19.

Wirus sezonowy

Krótko po rozpoczęciu pandemii COVID-19 zimą 2020 roku pojawiły się spekulacje, że letnie temperatury mogą pomóc w walce z COVID-19. Rzeczywiście, wiele wirusów układu oddechowego, w tym wirusy grypy, wykazuje sezonowość, osiągając szczyt zimą a latem ilość przypadków maleje.

Naukowcy nie wiedzą na pewno, dlaczego te wirusy działają według wzorca sezonowego, ale uważa się, że pewną rolę odgrywa tu szereg czynników. Na przykład badania sugerują, że wiele wirusów układu oddechowego jest bardziej stabilnych i dłużej utrzymuje się w powietrzu w środowiskach o niskich temperaturach i niskiej wilgotności. Zachowania ludzkie, takie jak gromadzenie się w pomieszczeniach zimą, również mogą zwiększyć transmisję.

Badania na naczyniach laboratoryjnych wykazały również, że wysoka temperatura i wilgotność zmniejszają przeżywalność SARS-CoV-2, ale nie było jasne, czy przekłada się to na transmisję w świecie rzeczywistym.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali informacje ze 117 krajów, wykorzystując dane dotyczące rozprzestrzeniania się COVID-19 od początku pandemii do 9 stycznia 2021 r. Wykorzystali metody statystyczne do zbadania związku między szerokością geograficzną kraju – która wpływa na ilość światła słonecznego, które dociera, a także temperatura i wilgotność – oraz poziom rozprzestrzeniania się COVID-19. Wykorzystali również dane Światowej Organizacji Zdrowia, aby kontrolować czynniki, które mogą wpływać na to, jak mocno kraj dotknięty jest COVID-19, takie jak podróże lotnicze, wydatki na opiekę zdrowotną, stosunek osób starszych do młodszych oraz rozwój gospodarczy.

Okazało się, że każdy 1 stopień wzrostu szerokości geograficznej kraju od równika wiązał się z 4,3% wzrostem liczby przypadków COVID-19 na milion osób. Oznacza to, że jeśli jeden kraj znajduje się 620 1000 kilometrów bliżej równika w porównaniu z innym, kraj położony bliżej równika może spodziewać się 33% mniej przypadków COVID-19 na milion ludzi – przy założeniu, że wszystkie inne czynniki wpływające na COVID są podobne.

„Nasze wyniki są zgodne z hipotezą, że ciepło i światło słoneczne zmniejszają rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 i częstość występowania COVID-19”, według autorów z Heidelberg Institute of Global Health w Niemczech i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych w Pekinie. Odkrycia oznaczają również, że „zagrożenie nawrotem epidemii może wzrosnąć zimą”, jak stwierdzono w wielu krajach półkuli północnej w grudniu 2020 r. i styczniu 2021 r. – stwierdzili.

Autorzy zauważają, że ich badanie obejmowało dane tylko do 9 stycznia 2021 r., zanim wiele wariantów COVID-19, w tym warianty, które po raz pierwszy pojawiły się w Afryce Południowej i Wielkiej Brytanii, pojawiły się na całym świecie, więc nie jest jasne, czy te warianty mają podobne wzorce “sezonowej infekcji”.

Źródło: Rachael Rettner

Climate and the spread of COVID-19

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x