Zmiana klimatu mogła zmienić kierunek dryfu bieguna północnego

Nowe badanie sugeruje, że nagła zmiana kierunku dryfu bieguna północnego w latach 90. prawdopodobnie wynikała w dużej części z topnienia lodowców spowodowanego zmianami klimatycznymi.

Położenie biegunów geograficznych Ziemi, w których oś planety przebija powierzchnię, nie są stałe. Zamiast tego wędrują w cyklach sezonowych i prawie rocznych, w dużej mierze napędzanych przez wzorce pogodowe i prądy oceaniczne. Ale oprócz poruszania się w stosunkowo ciasnych wirach o średnicy zaledwie kilku metrów, bieguny z czasem dryfują, gdy rozkład masy planety zmienia się i zmienia jej obrót wokół własnej osi.

Przed połową lat 90. biegun północny dryfował w kierunku zachodniego krańca kanadyjskiej wyspy Ellesmere. Ale potem biegun skręcił na wschód o około 71 stopni, w kierunku północno-wschodniego krańca Grenlandii. Nadal zmierza w tę stronę, poruszając się około 10 centymetrów rocznie. Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego nastąpiła ta zmiana, mówi Suxia Liu, hydrolog z Institute of Geographic Sciences and Natural Resources Research w Pekinie.

Liu i współpracownicy sprawdzili, jak dobrze trendy dryfu polarnego pasują do danych z poprzednich badań topnienia lodowców na całym świecie. W szczególności topnienie lodowców na Alasce, Grenlandii i południowych Andach przyspieszyło w latach 90-tych XX wieku. Czas tego topnienia, a także wpływ, jaki miałoby to na rozkład masy Ziemi, sugeruje, że topnienie lodowców wywołane zmianami klimatycznymi pomogło wywołać zmianę dryfu polarnego, donosi zespół 16 kwietnia w Geophysical Research Letters.

Analiza przeprowadzona przez zespół naukowców pokazuje, że choć topnienie lodowców może odpowiadać za znaczną część zmian w dryfie polarnym, to nie wyjaśnia ich wszystkich. Zatem w grę muszą wchodzić inne czynniki. Przy obfitym nawadnianiu, na przykład, wody gruntowe wypompowywane z warstw wodonośnych w jednym regionie mogą trafić do oceanu daleko stąd. Podobnie jak w przypadku topnienia lodowca, sama gospodarka wodna nie jest w stanie wyjaśnić kierunku bieguna północnego, informuje zespół, ale może nadać osi Ziemi znaczny impuls.

Odkrycia „pokazują, w jakim stopniu działalność człowieka może wpływać na zmiany masy wody magazynowanej na lądzie” – mówi Vincent Humphrey, klimatolog z Uniwersytetu w Zurychu, który nie jest zaangażowany w to badanie. I pokazują, jak duże mogą być te przesunięcia masy, mówi. „Są tak duże, że mogą zmienić oś Ziemi”.

Źródło: Sid Perkins

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x