Wzdłuż Nilu znaleziono 110 grobowców z starożytnego Egiptu – w tym pochówki niemowląt

Archeolodzy odkryli 110 starożytnych egipskich grobowców wzdłuż delty Nilu, z których wiele zawiera szczątki ludzi, w tym dwoje dzieci w glinianych naczyniach, ogłosiło egipskie ministerstwo starożytności we wtorek (27 kwietnia).

Grobowce zostały wykopane w miejscu zwanym Koum el-Khulgan, które znajduje się około 150 kilometrów na północny wschód od Kairu. Z tych grobów 73 pochodzą sprzed 5500-5000 lat, kiedy Egipt był w trakcie zjednoczenia. W tym czasie hieroglify po raz pierwszy pojawiły się w Egipcie i utworzył się rząd centralny – taki, który w końcu byłby wystarczająco potężny, aby nadzorować budowę piramid.

Wiele z 73 grobowców miało owalny kształt, a ludzkie szczątki były pochowane w pozycji siedzenia w kucki (squatting position), z głową zwróconą na zachód, w kierunku, w którym starożytni Egipcjanie wierzyli, że mieszkali zmarli – podało ministerstwo w oświadczeniu. Wewnątrz jednego z grobowców znajdował się szkielet dziecka pochowanego w glinianym naczyniu. Towarami grobowymi [grave goods
] w tych grobowcach były głównie naczynia ceramiczne, w tym misa ozdobiona geometrycznymi kształtami.

Niektóre groby miały owalny kształt, a ludzkie szczątki chowano w pozycji pozycji siedzenia w kucki (squatting position). (Zdjęcie: Ministerstwo Starożytności Egiptu)

To gliniane naczynie zawiera nakłucia i zostało umieszczone w jednym z grobowców. (Zdjęcie: Ministerstwo Starożytności Egiptu)

Archeolodzy egipscy odkryli 110 grobowców w Koum el-Khulgan, na północny wschód od Kairu. (Zdjęcie: Ministerstwo Starożytności Egiptu)

Pozostałe 37 grobowców pochodzi z około 1640 r. p.n.e. do 1540 r. p.n.e., czyli od około 3660 do 3560 lat temu, kiedy to Hyksosi, grupa z Azji, rządziła północnym Egiptem – podało ministerstwo. Te grobowce miały zwykle kształt prostokąta a ludzkie szczątki umieszczone wewnątrz w pozycji wyprostowanej, z głową również zwróconą w kierunku zachodu. Jeden z tych grobowców zawierał również dziecko pochowane w glinianym naczyniu.

W tych prostokątnych grobowcach, wraz z niektórymi ludzkimi szczątkami, zakopano srebrne pierścienie; wewnątrz jednego z grobowców archeolodzy znaleźli również coś, co wyglądało na kamienną pieczęć z napisem hieroglificznym.

Na miejscu odnaleziono także pozostałości pieców, ceglanych budynków i amuletów, w tym skarabeusze z kamieni półszlachetnych. Trwają prace wykopaliskowe i analizy terenu.

Źródło: Owen Jarus

الكشف عن ١١٠ مقبرة بمنطقة كوم الخلجان بالدقهلية

Zdjęcie: Egypt Ministry of Antiquities

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x