Te „geny kreatywności” pozwoliły ludziom przejąć władzę nad światem

Według nowych badań kreatywność może być jednym z głównych powodów, dla których Homo sapiens przeżył i zdominował pokrewne gatunki, takie jak neandertalczycy i szympansy.

Pomysł, że kreatywność mógł dać Homo sapiens przewagę nad neandertalczykami, istnieje od dawna, powiedział starszy autor dr Claude Robert Cloninger, emerytowany profesor na wydziale psychiatrii i genetyki na Washington University w St. Louis. Ale to trudne do udowodnienia, ponieważ nadal nie wiemy, jak bardzo kreatywni byli neandertalczycy, powiedział.

„Problem z oceną kreatywności wymarłych gatunków polega oczywiście na tym, że nie można z nimi rozmawiać” – powiedział Cloninger. Dlatego międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez grupę z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii i Washington University School of Medicine w St. Louis, przyjrzał się genom, aby zbadać, co wyróżnia ludzi, w tym ich zdolności twórcze, od ich odległych krewnych.

Naukowcy zidentyfikowali wcześniej 972 nowoczesne geny, które regulują trzy odrębne systemy uczenia się i pamięci u Homo sapiens: reaktywność emocjonalną, samokontrolę i samoświadomość. System reaktywności emocjonalnej obejmuje zdolność do tworzenia więzi społecznych i uczenia się zachowań, podczas gdy system samokontroli obejmuje zdolność do wyznaczania celów, współpracy z innymi i tworzenia narzędzi.

Z drugiej strony, system samoświadomości obejmuje „epizodyczne uczenie się” lub zapamiętywanie i ulepszanie przeszłych zachowań i pamięci autobiograficznej z życia osoby jako narrację z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością”, w ramach której osoba może badać alternatywne perspektywy z intuicyjnym wglądem i kreatywną wyobraźnią”.

Samoświadomość jest „tym, co pozwala nam mieć rozbieżne, oryginalne kreatywne myślenie [i] być bardzo elastycznym” – powiedział Cloninger.

W ramach nowych badań naukowcy przeanalizowali DNA pobrane wcześniej ze skamieniałości neandertalczyka (Homo neanderthalensis), współczesnych ludzi (Homo sapiens) i szympansów (Pan troglodytes). Odkryli, że geny związane z najstarszym systemem – reaktywnością emocjonalną – były identyczne u Homo sapiens, neandertalczyków i szympansów. Ale szympansom zupełnie brakowało genów, które doprowadziły do ​​samoświadomości i samokontroli u ludzi.

Niektóre, ale nie wszystkie, z tych genów były obecne u neandertalczyków. “Neandertalczycy byli mniej więcej w połowie drogi między szympansami a współczesnymi ludźmi” pod względem liczby tych genów, które posiadali, powiedział Cloninger.

Co więcej, 267 z tych 972 genów było unikalnych dla Homo sapiens i wszystkie były tak zwanymi genami regulacyjnymi. Innymi słowy, zwiększają lub zmniejszają aktywność innych genów. Te geny – których nie było u szympansów i neandertalczyków – regulują systemy mózgowe zaangażowane w samoświadomość i kreatywność.

Unikalne dla Homo sapiens

System reaktywności emocjonalnej wyewoluowała u małp i małp człekokształtnych około 40 milionów lat temu, system samokontroli wyewoluowała nieco mniej niż 2 miliony lat temu, a system samoświadomości i kreatywności pojawiła się zaledwie 100 000 lat temu, kiedy ludzie byli pod presją zmieniającego się klimatu, który zmniejszył podaż żywności i innych zasobów niezbędnych do przetrwania, powiedział Cloninger.

Według badań, około 40 000 lat temu Homo sapiens z „bezprecedensowym kulturowym i technologicznym wyrafinowaniem” zaczął szybko zastępować neandertalczyków na całym świecie. To wyrafinowanie było prawdopodobnie spowodowane kreatywnością i samoświadomością naszych przodków Homo sapiens, co umożliwiło im dłuższe i zdrowsze życie – stwierdzili autorzy.

Taka długowieczność umożliwiłaby dzieciom i nastolatkom dłuższy okres nauki, a tym samym więcej czasu na gromadzenie wiedzy. Dłuższe, zdrowsze życie zachęcałoby również do współpracy między jednostkami i społecznościami w celu promowania sukcesu ich dzieci, wnuków i innych osób w społeczności. To z kolei umożliwiłoby „innowacyjność technologiczną, elastyczność behawioralną i skłonność do eksploracji potrzebną do umożliwienia Homo sapiens skuteczniejszego rozprzestrzeniania się na świecie” – napisali autorzy.

Mimo to badanie ma kilka ograniczeń, w tym fakt, że cechy takie jak kreatywność i samoświadomość są złożone, a neandertalczyków już nie ma, co utrudnia ich ocenę wyłącznie na podstawie genów. (Na przykład środowisko człowieka może również wpływać na jego osobowość i zachowanie). Rzeczywiście, niektórzy badacze nie są przekonani, że porównanie genomu współczesnego człowieka z genomem wymarłego gatunku może prowadzić do solidnych wniosków.

„Nie znamy związku przyczynowego między genetyką a tymi cechami, nawet jeśli autorzy zidentyfikowali systemy genów, które są powiązane z pewnymi miarami samoświadomości, kreatywności lub zrachowaniami prospołecznymi” – powiedział Thomas Suddendorf, profesor w School of Psychologia na Uniwersytecie Queensland w Australii.

Tak więc, chociaż odkrycia są interesujące, „Przestrzegałbym przed wyciąganiem jakichkolwiek ostatecznych wniosków z takich danych na temat istniejących, nie mówiąc już o wymarłych gatunkach” – powiedział Suddendorf. “Bez wątpienia” jest tak, że ludzie są bardziej kreatywni niż inne żyjące obecnie zwierzęta, w tym szympansy, powiedział.

Autorzy zauważyli w badaniu, że „nie mogą wykluczyć możliwości, że neandertalczycy mieli geny, które nie były obecne u [Homo] sapiens i wpływały na ich osobowość i zdolności uczenia się”. Innymi słowy, neandertalczycy mogli nie mieć tych samych genów kreatywności i samoświadomości, ale raczej własny zestaw genów, których “nie rozumiemy”.

Odkrycia opublikowano 21 kwietnia w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Evolution of genetic networks for human creativity

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x