Średniowieczny miecz odkopany w Polsce może pochodzić z bitwy pod Grunwaldem

Mężczyzna używający wykrywacza metalu odkopał średniowieczny miecz, który mógł służyć jako broń podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

Aleksander Miedwiediew odkrył miecz pod Olsztynem, w północnej Polsce, obok metalowych pozostałości pochwy; pasa; i dwóch noży, które miałyby być przyczepione do pasa – podał w komunikacie prasowym z 22 kwietnia Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego .

„Takie znalezisko znajduje się raz na dziesięciolecia” – stwierdzili archeolodzy.

Pomimo spędzenia ponad 600 lat pod ziemią, broń jest dobrze zachowana – powiedział Miedwiediew, miłośnik archeologii, który przekazał znaleziska do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Olsztynie.

Według Encyklopedii Britannica osoba, która nosiła miecz, mogła być jedną z około 66 000 osób, które starły się w bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r. Bitwa toczona w pobliżu polskich wsi Stębark (zwanej też Tannenbergiem), Grunwaldu i Ludwigsdorfu zakończyła się polsko-litewskim zwycięstwem nad Krzyżakami, a w konsekwencji panowaniem nad ówczesnymi Prusami.

Krzyżacy często toczyli bitwy z niechrześcijańskimi sąsiadami, w tym z Księstwem Litewskim. Ale potem pogański wielki książę litewski przeszedł na katolicyzm i poślubił polską królową Jadwigę; został królem po jej śmierci i przyjął imię Władysław II Jagiełło. Później zasłynął z zjednoczenia Polski i Litwy podczas Złotego Wieku, a w nowojorskim Central Parku znajduje sie jego pomnik.

Miecz mógł być noszony przez wojownika w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. (Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego)

Archeolodzy planują zbadać miecz. (Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego)

Urzędnicy prezentują średniowieczny miecz. (Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego)

Król Jagiełło nawrócił także Litwę na chrześcijaństwo, ale Krzyżacy wątpili w szczerość nawrócenia króla i w 1409 roku ich wielki mistrz Ulrich von Jungingen wypowiedział wojnę Polsce i Litwie, jak podaje Encyclopedia Britannica. Po całym dniu walki von Jungingen zginął, gdy lanca przebiła mu gardło, a jego wojska wycofały się. Ogółem z 39 000 żołnierzy polsko-litewskich zginęło około 5 000; z około 27 000 wojsk krzyżackich 14 000 zostało schwytanych, a 8 000 zginęło, jak podaje Encyclopedia Britannica.

Setki lat później Sowieci retrospektywnie uznali tę bitwę za zwycięstwo Rosji, ponieważ niektórzy żołnierze ze Smoleńska, miasta w Rosji, byli obecni po stronie polsko-litewskiej. Podczas I wojny światowej Niemcy wygrali bitwę z Rosją w pobliżu średniowiecznego miejsca bitwy. Według Encyklopedii Britannica Niemcy, którzy uważali średniowiecznych rycerzy [krzyżaków] za szlachetnych ludzi szerzących chrześcijaństwo, nazwali nową bitwę bitwą pod Tannenbergiem, w której zemścili się za rycerzy, którzy zostali pokonani w średniowiecznej bitwie.

Nowo odkryty miecz i inne przedmioty są obecnie poddawane konserwacji i analizie.

Zespół ma nadzieję dowiedzieć się więcej o „statusie społecznym właściciela średniowiecznego miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy” – powiedział w oświadczeniu Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. „Zbadamy też dokładnie miejsce w którym dokonano odkryciu. Rzadko można znaleźć zakopane pod ziemią tak cenne średniowieczne przedmioty”, powiedział Drej.

Źródło: Laura Geggel

Nagi miecz grunwaldzki pod Olsztynem

Zdjęcie: Marshal Office of Warmia and Mazury

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x