Ość wbita w mięsnie szyi

Kiedy kobieta w Malezji przypadkowo połknęła ość, wkrótce zaczęła boleć ją szyja – ość wbiła się w mięśnie szyi, zgodnie z nowym raportem dotyczącym przypadku.

Według raportu opublikowanego 15 kwietnia w The Journal of Emergency Medicine, 54-letnia kobieta jadła posiłek z grillowanego wolf herring’a, kiedy poczuła „potworny ból w gardle” wraz z uczuciem, że coś tam utknęło. Próbowała zmusić się do wymiotów, aby usunąć przedmiot, ale to tylko pogorszyło sytuację – zaczęła mieć trudności z oddychaniem i zauważyła, że ​​jej szyja jest opuchnięta – jak podano w raporcie.

Poszła na izbę przyjęć, gdzie lekarze zbadali jej szyję. Usłyszeli charakterystyczny dźwięk zwany charczącym oddechem [ang. crepitus], który może wystąpić, gdy pęcherzyki powietrza dostaną się do warstwy tkanki pod skórą.

Początkowo lekarze nie mogli znaleźć rybiej ości. Nie mogli jej zobaczyć, gdy zajrzeli do jej gardła, i nie widzieli jej na zdjęciu rentgenowskim. Ale tomografia komputerowa ujawniła 5,1 centymetrową ość osadzoną w dużym mięśniu szyjnym, znanym jako mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. (Niektóre rodzaje ości ryb łatwiej ujawniają się w promieniach rentgenowskich, w zależności od tego, ile promieniowania pochłaniają. Kości łososia, śledzia i rajowatych przepuszczają więcej promieniowania, więc nie pokazują się tak dobrze na zdjęciu rentgenowskim, powiedzieli autorzy.)

Lekarze pogotowia dość często spotykają pacjentów, którzy połykają ości ryb, ale zazwyczaj ości te utkają w górnej części gardła i według autorów można je łatwo usunąć. Autorzy stwierdzili, że umiejscawianie ości, takie jak w tym przypadku jest rzadkością. Podejrzewają, że ruch języka i szyi pomógł w przepchnięciu ości przez wyściółkę gardła. Jeśli chodzi o charczący oddech, silne wymioty mogą również powodować pękanie małych worków powietrznych w płucach, a uwolnione powietrze może przemieszczać się wzdłuż naczyń krwionośnych do szyi, powodując uwięzienie powietrza pod skórą, znaną jest to jako odma podskórna [ang. subcutaneous emphysema ], powiedzieli autorzy.

Kobieta wymagała operacyjnego usunięcia ości i otrzymała antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Po pięciu dniach pobytu w szpitalu objawy, w tym odma podskórna, całkowicie ustąpiły i mogła wrócić do domu.

Źródło: Rachael Rettner

Migratory Fish Bone Presented With Extensive Surgical Subcutaneous Emphysema: A Case Report

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x