Michael Collins pilot Apollo 11 umiera w wieku 90 lat

Michael Collins, pilot modułu dowodzenia Apollo 11 i pierwszy astronauta, który samotnie okrążył drugą stronę Księżyca, zmarł w wieku 90 lat na raka.

„Dziś naród stracił prawdziwego pioniera i wieloletniego zwolennika eksploracji, astronaute Michaela Collinsa” – powiedział administrator NASA Steve Jurczyk w oświadczeniu opublikowanym w środę (28 kwietnia). „Jako pilot modułu dowodzenia Apollo 11 – niektórzy nazywali go „najbardziej samotnym człowiekiem w historii”- podczas gdy jego koledzy po raz pierwszy spacerowali po Księżycu, pomógł naszemu narodowi osiągnąć decydujący kamień milowy”.

Podczas tej słynnej misji Collins pracował samotnie w module dowodzenia „Columbia” przez 21,5 godziny, w tym czasie moduł dryfował za księżycem.

Dlatego Collins zyskał przydomek „najbardziej samotnego człowieka w historii”; nazywano go również „zapomnianym astronautą”, ponieważ był na misji Apollo 11, ale nigdy nie chodził po Księżycu, jak Neil Armstrong i Buzz Aldrin.

„Szkoda, że ​​kiedy ludzie są pytani: ‘Czy możesz wymienić członków załogi Apollo 11?’ zwykle nazwisko Mike Collins nie pada”- powiedział Francis French z Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w San Diego i autor wielu książek o programie kosmicznym. „To on naprawdę wiedział, jak latać statkiem kosmicznym w pojedynkę (jedyna osoba, która latała statkiem kosmicznym w pojedynkę podczas całej misji) i jedyna, która mogła zabrać ich wszystkich do domu”.

W późniejszych wywiadach na temat misji Collins powiedział, że tak naprawdę nie czuł się samotny gdy został sam.

„Za księżycem było bardzo spokojnie – nikt w Centrum Kontroli nie patrzył na mnie i nie chciał, żebym zrobił to czy tamto” – powiedział na Explorer’s Club w 2019 roku. Collins natomiast martwił się małą kolonią białych myszy, które zabrali z sobą na misję, wyznał. Załoga poddawała myszy kwarantannie po powrocie na Ziemię, aby sprawdzić, czy podczas podróży u gryzoni rozwinęły się jakieś dziwne choroby.

Przed swoją drugą i ostatnią misją w kosmos na Apollo 11, Collins służył jako pilot na Gemini 10, 16 załogowym statku kosmicznym, który okrążył Ziemię. Odgrywał również ważne role jako kontrola misji podczas innych misji, na przykład komunikując się z astronautami na pokładzie Apollo 8.

Po spędzeniu ponad 266 godzin w kosmosie, Collins opuścił NASA w 1970 roku i został dyrektorem National Air & Space Museum w Waszyngtonie, gdzie pracował przez osiem lat.

Odnośnie śmierci Collinsa, jego rodzina poinformowała, że ​​„ostatnie dni spędził spokojnie, z rodziną u boku”.

Źródło: Nicoletta Lanese

Statements on Passing of Michael Collins

Apollo 11 Astronaut Michael Collins Dies

Zdjęcie: Getty – (Left image) Time Life Pictures / Contributor, (Right image) ERIC BARADAT / Contributor

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x