Wikingowie wyrzeźbili ogromną łódź w tej wulkanicznej jaskini aby odeprzeć apokalipsę

Archeolodzy odkryli szczątki rzadkich artefaktów z Bliskiego Wschodu w islandzkiej jaskini, którą Wikingowie skojarzyli z Ragnarökiem, wydarzeniem końca czasów, w którym bogowie zostaną zabici, a świat ogarną płomienie.

Jaskinia znajduje się przy wulkanie, który wybuchł prawie 1100 lat temu. W czasie tej erupcji Wikingowie niedawno skolonizowali Islandię. „Skutki tej erupcji musiały być niepokojące, stwarzając egzystencjalne wyzwania dla nowo przybyłych islandzkich osadników” – napisał zespół naukowców w artykule opublikowanym niedawno w Journal of Archaeological Science.

Z prac archeologicznych wynika, że ​​po ostygnięciu lawy Wikingowie weszli do jaskini i zbudowali ze skał konstrukcję w kształcie łodzi. Wewnątrz tej struktury Wikingowie palili w wysokiej temperaturze kości zwierząt, w tym owiec, kóz, bydła, koni i świń, jako ofiarę. Mogło to być zrobione w celu uniknięcia Ragnaroka.

W pobliżu struktury archeolodzy odkryli 63 koraliki, z których trzy pochodziły z Iraku – powiedział Kevin Smith, zastępca dyrektora i główny kustosz Haffenreffer Museum of Anthropology na Brown University, który kieruje zespołem prowadzącym wykopaliska w jaskini. Zespół znalazł również pozostałości aurypigmentu, minerału ze wschodniej Turcji, w pobliżu kamiennej struktury. Ten minerał był wówczas używany do ozdabiania przedmiotów, ale w Skandynawii znaleziono bardzo niewiele przykładów. „Znalezienie go w tej jaskini było wielkim szokiem” – powiedział Smith.

Zapiski historyczne wskazują, że Wikingowie kojarzyli jaskinię z Surtrem, olbrzymem z mitologii norweskiej, który ostatecznie spowoduje serię wydarzeń znanych jako Ragnarök. Według mitologii Wikingów, „świat miał się skończyć, gdy Surtr, elementalna istota obecna przy stworzeniu świata, zabije ostatniego z bogów w bitwie Ragnarök, a następnie pochłonie świat w płomieniach” – napisali w artykule.

Tutaj widać wejście do jaskini związanej z Ragnarökiem. Wewnątrz archeolodzy znaleźli kilka rzadkich i egzotycznych towarów. (Zdjęcie: Kevin Smith)

Tajemnica jaskini

Archeolodzy nie wiedzą, dlaczego w jaskini pozostawiono tak rzadkie przedmioty pochodzące z tak odległych zakątków świata jak Bliski Wschód. Wikingowie podróżowali aż na Bliski Wschód i te towary mogły trafić na Islandię poprzez szlaki handlowe.

Ale jedną z możliwości jest to, że miały one na celu uspokojenie Surtra, w nadziei, że powstrzyma się on od zniszczenia świata. Inna możliwość jest taka, że towary te miały wzmocnić Freyra, boga płodności Wikingów, który walczył z Surtrem.

W historii Ragnarök, Freyr ginie walcząc z Surtrem i nie jest w stanie powstrzymać końca świata. Obecność licznych kości zwierzęcych – zwierzęta są częścią żyznego krajobrazu, ponieważ się rozmnażają – wspiera ideę, że przedmioty zostały umieszczone w jaskini, aby wzmocnić Freyra w nadziei, że będzie on mógł pokonać Surtra i powstrzymać Ragnaröka, powiedział Smith.

Nawrócenie się na chrześcijaństwo

Mieszkańcy Islandii przeszli na chrześcijaństwo około 1000 lat temu, a wkrótce potem przestali deponować przedmioty w jaskini. Ostatnie obiekty umieszczone w kamiennej konstrukcji w kształcie łodzi zawierały „zestaw odważników wagowych z jednym w formie chrześcijańskiego krzyża” – napisał zespół.

Jednak nawet gdy Islandczycy przyjęli chrześcijaństwo, nadal kojarzyli jaskinię z końcem świata. Jedna z islandzkich tradycji uważa, że jaskinia jest „miejscem, w którym szatan wyłoni się w Dniu Sądu Ostatecznego”, napisał zespół.

Źródło: Owen Jarus

Ritual responses to catastrophic volcanism in Viking Age Iceland: Reconsidering Surtshellir Cave through Bayesian analyses of AMS dates, tephrochronology, and texts

Zdjęcie: Kevin Smith

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x