Wczesne badania sugerują, że wysoce skuteczna szczepionka przeciwko malarii może zmienić zasady gry

Szczepionka przeciw malarii opracowana na Uniwersytecie Oksfordzkim okazała się skuteczna w 77% we wczesnych badaniach klinicznych, co sugeruje, że może być przełomem w walce z jedną z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych na świecie.

Malarię wywołuje pasożyt Plasmodium przenoszony na ludzi przez ukąszenia komarów Anopheles. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2019 roku na całym świecie odnotowano 229 milionów przypadków malarii i 409 000 zgonów. Około 94% wszystkich tych przypadków i zgonów miało miejsce w Afryce, a 67% zgonów dotyczyło dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Opracowanie skutecznej szczepionki przeciw malarii okazało się trudne, a wiele poprzednich szczepionek wykazało jedynie skromne wyniki; najskuteczniejsza szczepionka przeciw malarii opracowana do tej pory miała 55,8% skuteczność.

Ta nowa szczepionka z Oksfordu, znana jako „R21/Matrx-M”, jest pierwszą, która spełniła cel WHO, jakim jest osiągnięcie 75% skuteczności przeciwko malarii do 2030 r. Wyniki tego badania klinicznego fazy 2b zostały opublikowane jako wydruk wstępny w czasopismie The Lancet i nie zostało jeszcze zrecenzowane.

Próba odbyła się w Research Institute in Health Sciences (IRSS) w Burkina Faso i objęła 450 dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy; jedna trzecia uczestników otrzymała niską dawkę eksperymentalnej szczepionki, trzecia otrzymała wyższą dawkę, a trzecia służyła jako grupa kontrolna i otrzymała szczepionkę przeciw wściekliźnie. Według oświadczenia dzieci te zostały zaszczepione między początkiem maja 2019 r. a początkiem sierpnia 2019 r., przed szczytem sezonu malarii.

W ciągu 12 miesięcy po szczepieniu szczepionka była skuteczna w 77% w zapobieganiu malarii w grupie z wyższą dawką i 71% w grupie z niższą dawką. Nie zgłosili żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych.

Rok później uczestnicy otrzymali zastrzyk przypominający.

„Są to bardzo ekscytujące wyniki pokazujące bezprecedensowe poziomy skuteczności szczepionki, która została dobrze tolerowana w naszym programie badań” – powiedział Halidou Tinto, profesor parazytologii i główny badacz. „Z niecierpliwością czekamy na zbliżające się badania III fazy, aby zademonstrować dane na dużą skalę dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki, która jest bardzo potrzebna w tym regionie” – dodał.

Naukowcy i ich partnerzy prowadzą obecnie rekrutację do badania fazy 3, którego celem jest przetestowanie eksperymentalnej szczepionki pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności wśród 4 800 dzieci w wieku od 5 do 36 miesięcy w czterech krajach afrykańskich.

„Malaria jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród dzieci w Afryce” – powiedział w oświadczeniu Charlemagne Ouédraogo, minister zdrowia Burkina Faso. Te dane pokazują, że „licencjonowanie bardzo użytecznej nowej szczepionki przeciwko malarii może nastąpić w najbliższych latach. Byłoby to niezwykle ważne nowe narzędzie do kontrolowania malarii i ratowania wielu istnień”.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Malaria

Malaria vaccine becomes first to achieve WHO-specified 75% efficacy goal

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x