Nowe narodowe święto psa w Turkmenistanie

W niedzielę (25.04) Turkmenistan obchodził nowe święto poświęcone narodowej rasie psów – Alabai (owczarek środkowoazjatycki), której wieloletni przywódca kraju postawił już pozłacany pomnik i napisał odę.

Nowe święto odbyło się tego samego dnia, co święto ku czci rasy koni achał-tekińskich, które Turkmenistan również uznaje za część swojego dziedzictwa narodowego.

W dniu Alabai odbył się konkurs na “najlepszego dużego psa pasterskiego”. Prezydent Kurbanguly Berdymukhamedov, który od 2007 r. kieruje odizolowanym, pustynnym krajem liczącym 6 milionów ludzi, przyznał główną nagrodę w konkursie dla najodważniejszego psa – psu straży granicznej.

Nagrodę wręczył syn prezydenta, wicepremier Serdar Berdymukhamedov, która obejmowała medal dla psa i samochód dla jego opiekuna.

Władze zorganizowały również wyścig dla koni czystej krwi achał-tekińskiej, koni znanych z eleganckiej postury i metalicznego połysku.

Psy i konie są źródłem dumy narodowej w byłej republice radzieckiej graniczącej z Afganistanem, gdzie są powszechnie używane przez pasterzy.

W zeszłym roku rząd wzniósł pozłacany posąg Alabai na ruchliwym rondzie stolicy Aszchabadu. Na innym skrzyżowaniu ulic znajduje się posąg, również pokryty złotem, samego prezydenta Berdymuchamiedowa, siedzącego na koniu.

 

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x