Czy ciche dni działają?

Niezależnie od tego, czy Twój partner zostawił Cię ponownie, żebyś znowu pozmywała naczynia, czy Twój najbliższy przyjaciel wygłosił nieczuły komentarz na przyjęciu, konfrontacja z ukochaną osobą na temat jej denerwującego zachowania jest trudna. Zamiast ryzykować potencjalnym konfliktem, czasem łatwiej jest zastosować „ciche dni”: zdystansować się, udzielać krótkich odpowiedzi lub nawet odmówić przyjęcia do wiadomości drugiej osoby.

Ale czy ciche dni działają?

Odpowiedź zależy od Twojego celu. Jeśli po prostu próbujesz zakomunikować, że jesteś zdenerwowany – i nie zależy Ci na wywołaniu znaczącej zmiany w związku – to tak, powiedział Paul Schrodt, ekspert ds. komunikacji i konfliktów z Texas Christian University. „Często ciche dni przyciągają uwagę drugiej osoby” – powiedział Schrodt w wywiadzie dla Live Science. „Większość partnerów lub członków rodziny zauważy, że ktoś ich traktuje z przymrużeniem oka.”.

Ale poza zwróceniem uwagi odbiorcy, ciche dni z większym prawdopodobieństwem wywołają frustrację niż zmianę, powiedziała Christine Rittenour, ekspert w dziedzinie komunikacji rodzinnej z West Virginia University. „Odbiorca ma wszystkie te pytania bez odpowiedzi” – powiedziała Rittenour dla Live Science. Zastanawiają się, co jest nie tak i co oni zrobili, żeby to spowodować.

Nawet jeśli odbiorca zdoła wywnioskować, co zrobiła, aby zdenerwować ukochaną osobę, ciche dni nie rozwiązują podstawowych problemów w związkach – i często po prostu tworzy się ich więcej, powiedział Schrodt. Jasne, Twój partner może zmyć naczynia następnego wieczoru, Twój przyjaciel może przeprosić – “ale jakim kosztem?” powiedział Schrodt.

Kiedy staje się to wzorem, ciche dni mogą być szkodliwe dla zdrowia psychicznego obu stron, powiedziała Rittenour. Rittenour i zespół naukowców przebadali rodziców i ich dorosłe dzieci. Ich wyniki, opublikowane w Journal of Family Communication w 2017 roku, wykazały, że osoby, które stosowały ciche dni wobec swoich rodziców, częściej miały niższą samoocenę niż osoby, które stosowały bardziej bezpośrednie strategie komunikacyjne. I odwrotnie, osoby, które zgłaszały, że ich rodzic często stosował ciche dni, były mniej zadowolone z tego rodzica i miały mniejsze poczucie kontroli w związku. Inny zespół badaczy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Communication Research Reports w 2009 roku wykazali, że w związkach romantycznych partnerzy, którzy częściej stosowali ciche dni, byli mniej zaangażowani w związek.

„Kiedy używasz cichych dni, naprawdę ryzykujesz tym, że druga osoba poczuje się tak negatywnie, że odsunie się od Ciebie” – powiedziała Rittenour.

Zamiast zostawiać przyjaciela, partnera lub członka rodziny zastanawiającego się, co zrobił źle, zdrowiej jest zająć się problemami od razu – nawet jeśli prowadzi to do konfliktu, powiedziała Rittenour. Otwarte rozwiązywanie konfliktów – bez negatywnych zachowań, takich jak krzyczenie czy karcenie drugiej osoby – może w rzeczywistości przyczynić się do wzmocnienia związków, mówi Rittenour. Zachowania, które się sprawdzają, obejmują słuchanie, współpracę w celu rozwiązywania problemów i pracę nad zaakceptowaniem rozdźwięków, które po prostu nie chcą zniknąć. Ale najpierw trzeba przyznać, że coś jest nie tak, dodał Rittenour.

W gorączce chwili, ciepła komunikacja może wydawać się niemożliwa. W takich momentach dobrze jest odsunąć się od konfliktu i ochłonąć, mówi Rittenour. Zasugerowała użycie wyrażeń takich jak „Boję się, że powiem teraz coś niewłaściwego, bo jestem naprawdę zdenerwowana” lub „Potrzebuję trochę czasu, żeby to przemyśleć”. Jaka jest więc różnica między tym rodzajem ciszy a niezdrowym rodzajem? Komunikacja.

„To znacznie skuteczniejszy sposób, aby zarówno chronić siebie, jak i uchronić Cię przed skrzywdzeniem tej drugiej osoby” – powiedziała Rittenour.

Źródło: Isobel Whitcomb

Socializing the Silent Treatment: Parent and Adult Child Communicated Displeasure, Identification, and Satisfaction

Relational Commitment and the Silent Treatment

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x