370-letni złoty pierścień mógł być wykonany na cześć ściętego hrabiego

Wykrywacz metali w Wielkiej Brytanii odnalazł 370-letni złoty i kryształowy pierścień, który mógł zostać wykonany na cześć ściętego hrabiego, który żył w czasie angielskiej wojny domowej.

Smukła złota obrączka ma średnicę 0,8 cala (21,5 milimetra) i jest zwieńczona kryształowym kamieniem o szerokości 0,5 cala (12 mm), który pokrywa dwie ozdobne litery wykonane złotą nicią: inicjały J. D. (lub I. D. ), zgodnie z Manx National Heritage na wyspie Man.

Jeśli pierwszą literą jest „J”, może to oznaczać, że pierścień ten należał kiedyś do Jamesa Stanleya, 7. hrabiego Derby i Lorda Man, zwolennika sprawy rojalistycznej podczas angielskiej wojny domowej. „Listy i dokumenty z tamtych czasów pokazują, że podpisał się jako J Derby, więc inicjały JD byłyby dla niego odpowiednie” – powiedziała w oświadczeniu Allison Fox, kurator archeologii w Manx National Heritage.

Co więcej, pierścionek jest „wysokiej jakości”, co wskazuje, że „został stworzony dla lub w imieniu osoby o wysokim statusie” – to profil, który pasuje do Jamesa Stanleya, powiedziała Fox.

Detektorysta metali Lee Morgan znalazł pierścień w południowej części Wyspy Man, wyspy między Wielką Brytanią a Irlandią, w grudniu 2020 r. Pierścień został oficjalnie uznany za „skarb” – etykietę nadawaną artefaktom spełniającym określone kryteria archeologiczne – przez koronera śledztwa Jayne Hughes z Wyspy Man, 19 kwietnia 2021 roku.

Oba ramiona pierścienia, po obu stronach kryształu, są ozdobione inkrustowaną czarną emalią. Archeolodzy datowali go na koniec XVII wieku i zidentyfikowali jako pierścień żałobny z okresu Stuarta (1603-1714), rodzaj biżuterii, która była czasami rozdawana na pogrzebach, aby upamiętnić osobę, która zmarła, często z jej inicjałami.

James Stanley, znany również jako Baron Strange i Wielki Hrabia Derby, wspierał sprawę króla Karola I – który rządził Anglią, Szkocją i Irlandią od 1625 do 1649 roku, kiedy to został stracony. Autorytarne rządy Karola nie spodobały się angielskiemu parlamentowi i ta wrogość doprowadziła w końcu do serii bitew znanych jako angielska wojna domowa (1642-1651).

W tym przypadku, pierścień został prawdopodobnie wykonany po egzekucji Jamesa Stanleya przez parlamentarzystów w październiku 1651 roku, zaledwie kilka lat po śmierci króla Karola I. Dziś na Bolton Market Cross przy Churchgate znajduje się historyczna tablica poświęcona jego pamięci, mówiąca „1651. James, siódmy hrabia Derby, ścięty w pobliżu tego miejsca.”

Żona Jamesa Stanleya, Charlotte, Lady Derby, prawdopodobnie zleciła wykonanie pierścienia żałobnego na jego cześć, zgodnie z oświadczeniem.

Złoty pierścionek zostanie wystawiony w Muzeum Manx.

Źródło: Laura Geggel

CIVIL WAR ERA CRYSTAL AND GOLD RING DECLARED TREASURE

Summary Definition of Treasure

Zdjęcie: Manx Museum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x