Eksperci przewidują że liczba zachorowań na COVID-19 w USA spadnie latem ale gwałtownie wzrośnie zimą

Nadchodzące miesiące pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych mogą przypominać przejażdżkę kolejką górską.

Obecny wzrost liczby zachorowań spadnie w okresie letnim, a następnie wzrośnie ponownie zimą, ekspert ds. zdrowia przewidział 22 kwietnia podczas briefingu prasowego sponsorowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych. W międzyczasie oczekuje się, że liczba przypadków będzie nadal rosnąć na całym świecie, głównie za sprawą przypadków w Azji Południowej, zwłaszcza w Indiach, powiedział Ali Mokdad, badacz zdrowia publicznego w Institute for Health Metrics and Evaluation na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle.

Mokdad powiedział, że w miarę jak coraz więcej Amerykanów będzie się szczepić, dzienna liczba zgonów będzie spadać, z około 700 zgonów dziennie od 21 kwietnia do około 200 zgonów dziennie do 1 sierpnia. Oczekuje się, że do tego czasu skumulowana liczba zgonów w USA z powodu COVID-19 osiągnie 618 000, z obecnych 570 000.

Jak w przypadku innych wirusów układu oddechowego, kiedy zimna pogoda zmusza więcej ludzi do powrotu do środka, liczba przypadków i zgonów może ponownie wzrosnąć, powiedział Mokdad. To, jak źle to będzie wyglądać, zależy od tego, czy ludzie będą nosić maseczki. „Nadejdzie zima… spodziewamy się wzrostu liczby przypadków i będziemy płynąć pod prąd” – powiedział. „Mamy problem, który się zbliża. Proszę, noście maseczki”.

Jeśli 95 procent ludzi nosi maseczki, wzrost przypadków i zgonów może być łagodny, powiedział. Szczepionki, warianty koronawirusów, liczba osób, które już chorowały na COVID-19 oraz stopień interakcji z innymi mogą również zmienić to równanie.

Patrząc długoterminowo, koronawirus jest tutaj, aby pozostać, powiedział Amesh Adalja, lekarz chorób zakaźnych w Johns Hopkins Center for Health Security.

„Błędem jest myślenie, że osiągniemy COVID-zero. To nie jest choroba, którą można wyeliminować”- powiedział.

Ale jeśli zaszczepi się wystarczająca liczba osób, wirus może w końcu bardziej przypominać sezonowe przeziębienie. „Te szczepionki… zmienią twoje życie” – powiedział Adalja. „Te szczepionki zostały stworzone, aby odeprzeć lub oswoić wirusa, i doskonale sobie z tym radzą”.

Adalja powiedział, że niektóre „przełomowe” infekcje miały miejsce wśród w pełni zaszczepionych osób, ale infekcje te mają zwykle łagodne objawy z kilkoma przypadkami poważnej choroby lub hospitalizacji. Zaszczepione osoby są również mniej skłonne do przenoszenia wirusa na innych, jeśli go złapią.

Mimo to, dopóki nie zostanie osiągnięta odporność stada, ludzie nadal będą musieli nosić maseczki, powiedział Adalja. Dodał jednak, że „im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy musieli ponownie pomyśleć o maseczkach na COVID-19”.

Źródło: Tina Hesman Saey | Science News
Zdjęcie: GETTY IMAGES PLUS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x