Wojsko amerykańskie wybiera 3 firmy do testowania napędu jądrowego powyżej niskiej orbity okołoziemskiej

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) wybrała trzy duże firmy kosmiczne do pierwszej fazy większego projektu testowania napędu jądrowego nad niską orbitą okołoziemską do 2025 roku.

General Atomics, Blue Origin i Lockheed Martin otrzymały kontrakty na pierwszą fazę programu Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO). Chociaż DARPA nie ujawniła wartości kontraktów Space News poinformowało, że General Atomics otrzymało 22 miliony dolarów, Lockheed Martin 2,9 miliona dolarów, a Blue Origin 2,5 miliona dolarów.

Firmy zostały wybrane ze względu na ich zdolność do opracowywania i wdrażania zaawansowanych systemów dla reaktorów, napędów i statków kosmicznych, poinformowało DARPA w oświadczeniu. Agencja szczególnie podkreśliła potrzebę „szybkiego manewru” dla systemów wojskowych, ale stwierdziła, że ​​jest to trudne w kosmosie z konwencjonalnymi systemami.

„Obecne elektryczne i chemiczne systemy napędów kosmicznych mają wady w zależności od ciągu, masy i wydajności paliwa” – podała agencja w tym samym komunikacie, dodając, że oczekuje się, że jądrowy napęd termiczny jądrowy (nuclear thermal propulsion / NTP) rozwiąże te powszechne problemy.

Systemy NTP wykorzystują reaktory rozszczepienia, które podgrzewają materiał pędny [propellant] (taki jak wodór) do wysokich temperatur – gaz jest wyrzucany z dużą prędkością przez dysze w celu uzyskania ciągu. Stosunek ciągu do masy w przypadku NTP jest około 10000 razy wyższy niż w przypadku elektrycznych układów napędowych, a wydajność paliwa (zwana również impulsem właściwym (specific impulse)) jest od dwóch do pięciu razy większa niż w przypadku konwencjonalnych rakiet chemicznych – napisali przedstawiciele DARPA w opisie Program DRACO.

Pierwsza faza programu składa się z dwóch ścieżek, trwających 18 miesięcy, a każda firma podąża inną ścieżką. Tor A obejmuje projekt wstępny reaktora jądrowego napędu termicznego wraz z podsystemem napędowym. Tor B stworzy „koncepcję systemu operacyjnego statku kosmicznego”, aby spełnić przyszłe cele misji, w tym system demonstracyjny.

Rozwój reaktora na torze A będzie prowadzony przez General Atomics, podczas gdy prace na torze B będą prowadzone niezależnie przez Blue Origin i Lockheed Martin. „Oczekuje się, że faza pierwsza DRACO wpłynie na dalsze działania, agencja będzie informować o szczegółach projektowania, produkcji i demonstracji na orbicie. O kolejnych fazach DARPA będzie informować” – poinformowała agencja.

Ogłoszenie DARPA z tego miesiąca jest kontynuacją zamówienia o wartości 14 milionów dolarów dla DRACO – z września 2020 roku – które realizuje Gryphon Technologies, firma z Waszyngtonu, która dostarcza rozwiązania inżynieryjne i techniczne dla krajowych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem.

Dawna administracja NASA również wyraziła zainteresowanie potencjałem napędu jądrowego, zwłaszcza w przypadku skrócenia czasu podróży na Marsa o połowę – do około trzech lub czterech miesięcy w porównaniu z napędem chemicznym. Agencja stwierdziła, że ​​ma nadzieję, że astronauci udadzą się na Czerwoną Planetę w latach trzydziestych XXI wieku.

„To absolutny przełom w tym, co NASA próbuje osiągnąć” – powiedział były administrator NASA Jim Bridenstine podczas spotkania National Space Council w 2019 roku. „Daje nam to możliwość ochrony życia, jeśli chodzi o dawki promieniowania podczas podróży między Ziemią a Marsem – dodał.

Źródło: Elizabeth Howell

DARPA selects Blue Origin, Lockheed Martin to develop spacecraft for nuclear propulsion demo

DARPA Selects Performers for Phase 1 of Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO) Program

Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO)

Zdjęcie: DARPA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x