„Rekin Godzilla” zidentyfikowany jako nowy gatunek

Liczący 300 milionów lat krewny rekina, nazwany rekinem Godzilla po odkryciu w 2013 roku, w końcu otrzymał właściwą nazwę po zaklasyfikowaniu go jako odrębny gatunek.

Paleontolodzy znaleźli niezwykle kompletny i dobrze zachowany skamieniały szkielet starożytnego rekina o długości 2 metrów w górach Manzano w pobliżu Albuquerque w Nowym Meksyku. Wyróżniającymi cechami szkieletu było 12 rzędów zębów osadzonych w solidnych, potężnych szczękach oraz kolce na płetwach na grzbiecie o długości 0,8 metra.

Nazywano go rekinem Godzilla ze względu na jego rozmiar – szkielet jest największą tego rodzaju skamieniałością, jaką kiedykolwiek odkryto na tym obszarze – oraz kolce na jego grzbiecie, powiedział John-Paul Hodnett, który jako pierwszy odkrył skamieniałość i poprowadził nowe badania.

„Jestem również wielkim fanem serii filmów Godzilla” – powiedział Hodnett, paleontolog z Maryland-National Capital Parks and Planning Commission. „Kiedy więc cechy tego rekina wyszły na jaw, pomyślałem, że będzie to dla idealny przydomek”.

Rekin został oficjalnie nazwany Hoffman’s dragon shark ( Dracopristis hoffmanorum ), od nazwiska rodziny, która była właścicielem ziemi, na której znaleziono szkielet, i jako hołd dla jego “potwornego, gadziego wyglądu”.

„Bardzo rzadko znajduje się szkielety pradawnych rekinów, nie mówiąc już o kompletnym szkielecie, który zachował również zarys ciała i ślady tkanek miękkich” – powiedział Hodnett. „To i to, że był to nowy gatunek, było również niesamowite i wyjątkowe”.

Starożytni krewni

Skamieniały szkielet rekina Godzilla obok artystycznej wyobrażenia tego, jak mógł wyglądać. (Zdjęcie: Muzeum Historii Naturalnej i Nauki w Nowym Meksyku (NMMNHS))

Hoffman’s dragon shark należał do grupy tajemniczych starożytnych rekinów znanych jako Ctenacanths, które oddzieliły się od współczesnych rekinów i płaszczek około 390 milionów lat temu w okresie dewonu. Znakomicie zachowany szkielet pozwolił badaczom dowiedzieć się więcej o tej słabo poznanej grupie.

Jedną z największych różnic między Ctenacanthami a współczesnymi rekinami są ich szczęki. „Ich szczęki [Ctenacanths] są większe, mocniej przymocowane do czaszki, co czyni je mniej elastycznymi” – powiedział Hodnett.

Te stałe szczęki mogą oznaczać, że Ctenacanths nie były drapieżnikami szczytowymi, jak współczesne rekiny. Zamiast tego nowa skamielina sugeruje, że mogły one zajmować inną niszę ekologiczną.

„Na podstawie anatomii płetw piersiowych i ogona sugerujemy, że Dracopristis był najprawdopodobniej drapieżnikiem, który trzymał się blisko dna starożytnego ujścia laguny, w którym żył” – powiedział Hodnett. „Zęby są również lepiej przystosowane do chwytania i miażdżenia ofiar, takich jak skorupiaki i małe kręgowce”.

Naukowcy sugerują, że duże kolce na plecach Hoffman’s dragon shark mogły służyć do obrony przed większymi rekinami. Dowodem na to są zęby dużego rekina znalezione w okolicy, zgodnie z oświadczeniem prasowym Muzeum Historii Naturalnej i Nauki w Nowym Meksyku (NMMNHS) .

Ctenacanths wyginęły podczas masowego wymierania pod koniec okresu permu 252 miliony lat temu, co przyniosło koniec ery paleozoicznej. Jednak dokładna przyczyna śmierci rekinów jest nadal niejasna.

Naukowcy szukają teraz innych skamieniałości Ctenacanth na tym obszarze, aby dowiedzieć się więcej o historii ich życia –  miedzy innymi ich cechy ewolucyjne, takie jak długowieczność, tempo wzrostu, wiek dojrzałości reprodukcyjnej i wydajność reprodukcyjna.

„Nie możemy wiarygodnie zrekonstruować historii życia gatunku na podstawie jednego okazu” – powiedziała współautorka Eileen Grogan, biolog z Uniwersytetu Świętego Józefa w Filadelfii. „Bardziej całościowe zrozumienie historii życia wymaga większej liczby próbek o różnych rozmiarach, płciach i środowiskach, w których istniał organizm”.

Badanie zostało opublikowane w Internecie 15 kwietnia w biuletynie NMMNHS.

Źródło: Harry Baker

Scientists Have Named a 300-Million-Year-Old “Godzilla Shark” That Was First Discovered in New Mexico

CTENACANTHIFORM SHARKS FROM THE LATE PENNSYLVANIAN (MISSOURIAN) TINAJAS MEMBER OF THE ATRASADO FORMATION, CENTRAL NEW MEXICO

Zdjęcie: Jesse Pruitt/New Mexico Department of Cultural Affairs.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x