Indie biją światowy rekord pod względem największej liczby codziennych infekcji COVID-19

Wybuch epidemii w Indiach gwałtownie się pogarsza, ponieważ kraj walczy z niedoborami tlenu, przeciążeniem szpitali i problemami związanymi z szczepieniem tak dużej populacji.

Indie odnotowały w czwartek (22 kwietnia) ponad 314 000 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą jednodniowych przypadków zgłoszonych na całym świecie od początku pandemii, według The New York Times. Poprzedni rekord został ustanowiony przez Stany Zjednoczone 8 stycznia z jednodniową liczbą 300 669 nowych przypadków koronawirusa.

Według Johns Hopkins University, Indie odnotowały łącznie 15,9 miliona zakażeń COVID-19 od początku pandemii – tylko Stany Zjednoczone odnotowały więcej zakażeń. W kraju odnotowano łącznie ponad 184 600 zgonów.

Według BBC przed przepełnionymi szpitalami gromadzą się tłumy, a ludzie umierają, czekając na tlen. Zapasu tlenu w kraju gwałtownie się kurczą, niektóre szpitale w Delhi w ogóle go nie mają, a w innych szpitalach w stolicy tlen jest na wyczerpaniu. Na spotkaniu w czwartek (22 kwietnia) premier Narendra Modi poprosił urzędników, aby znaleźli sposoby na produkcję większej ilości tlenu i zagroził, że “rozprawili się z każdym, kto gromadzi zapasy”, według BBC.

Szpitale mają za mało personelu, oddziały intensywnej terapii są pełne, prawie wszystkie respiratory są w użyciu, a zmarli gromadzeni są w krematoriach, według The Associated Press. „Codziennie otrzymuję liczne telefony od pacjentów, którzy desperacko szukają łóżka. Zapotrzebowanie jest o wiele większe niż nasze możliwości” – powiedział Associated Press dr Sanjay Gururaj, lekarz z Shanti Hospital and Research Center w Bengaluru. „Każdego dnia staram się znaleźć łóżka dla pacjentów, to, że nie mogę im pomóc jest niezwykle frustrująca. W ciągu ostatniego tygodnia trzech moich pacjentów zmarło w domu, ponieważ nie mogli dostać łóżek, okropne uczucie ”.

Według BBC Indie nie wprowadziły ogólnokrajowego lockdownu, ale regiony ustalają własne ograniczenia. Delhi, gdzie jedna na trzy osoby ma pozytywny wynik testu na COVID-19, ogłosiło tygodniowy lockdown, która rozpocznie się w przyszłym tygodniu, według BBC.

Ilość przypadków COVID-19 w Indiach spadała przez 30 tygodni, począwszy od września ubiegłego roku; ale potem ilość przypadków zaczęły ponownie rosnąć w połowie lutego. Według ekspertów kraj nie wykorzystał okazji do zaszczepienia się wystarczająco szybko, aby wyprzedzić rozprzestrzenianie się choroby oraz nie poprawił infrastruktury opieki zdrowotnej.

Indie podają około 2,7 miliona dawek szczepionek dziennie, czyli niewiele różni się od tempa w USA wynoszącego około 3,02 miliona dawek dziennie. Ale ogromna populacja Indii, wynosząca 1,4 miliarda ludzi – ponad czterokrotnie większa niż populacja Stanów Zjednoczonych – sprawia, że ​​dystrybucja szczepionki jest trudna. Według AP, mniej niż 10% populacji Indii dostało pierwszą z dwóch dawek szczepionki.

Ten ekstremalny wzrost liczby przypadków mógł być spowodowany rozprzestrzenianiem się nowych wariantów, w tym wariantu „double mutant”, który wydaje się zarówno łatwiej rozprzestrzeniać, jak i unikać niektórych przeciwciał.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

India sets a global record for daily infections.

Covid: India sees world’s highest daily cases amid oxygen shortage

EXPLAINER: Why India is shattering global infection records

Covid: Delhi announces lockdown as India’s cases surge

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x