Rosja chce zbudować własną stację kosmiczną

23-letnie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, które utrzymywało Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na orbicie, może wkrótce dobiec końca, sugerowali rosyjscy urzędnicy w tym tygodniu.

Jurij Borysow, wicepremier Rosji, powiedział podobno na posiedzeniu rządu, że Rosja może wycofać się z ISS w 2025 r., wynika z raportu telewizji państwowej z 18 kwietnia. Borysow wspomniał o pogarszającym się stanie stacji kosmicznej, która została wystrzelona w 1998 roku przez NASA i rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos – jako główny powód potencjalnego wycofania.

„Nie możemy ryzykować życia [naszych kosmonautów]” – powiedział Borisow. „Konstrukcja i metal starzeją się [i] może to prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji – do katastrofy”.

Później tego samego dnia Borysow wydał oświadczenie odnosząc się do wycofania się Rosji z ISS w 2025 r., w którym stwierdził, że „potrzebna jest inspekcja techniczna, a wtedy możemy podjąć decyzję i poinformować naszych partnerów”.

W międzyczasie Roscosmos ogłosił, że rozpoczęły się już prace nad krajową stacją kosmiczną, która będzie następcą krajowych stacji Salut i Mir, wystrzelonych na niską orbitę okołoziemską w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Dmitrij Rogozin, szef Roscosmos, opublikował wideo w aplikacji telegramowej do przesyłania wiadomości, w którym powiedział, że „pierwszy podstawowy moduł nowej rosyjskiej stacji orbitalnej jest w trakcie opracowywania” i może zostać ukończony do 2025 r.

Rogozin dodał, że Rosja nie wycofa z ISS, dopóki ta potencjalna nowa stacja nie zostanie ukończona. Mimo to, nawet z dużym wyprzedzeniem, potencjalne odejście Rosji może poważnie nadwerężyć NASA i inne agencje, które opierają się na ISS.

„Partnerom ISS byłoby naprawdę trudno utrzymać funkcjonalność stacji bez Rosji” – powiedział magazynowi Science Witalij Jegorow, obserwator branży i były rzecznik rosyjskiej firmy Dauria Aerospace. Usługi cargo i usługi serwisowe świadczone przez SpaceX mogą potencjalnie pomóc wypełnić luki pozostawione przez Roscosmos.

Źródło: Brandon Specktor

Russia plans its own space station in 2025

Russia mulls withdrawing from the International Space Station after 2024

Zdjęcie: Roscosmos

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x