Pelikan uratowany z katastrofy Deepwater Horizon leciał setki kilometrów do domu

Pelikan brunatny uratowany 11 lat temu z wycieku ropy Deepwater Horizon w końcu wrócił do domu.

Po znalezieniu całkowicie pokrytego ropą pelikana 14 czerwca 2010 r. Ptak został przewieziony z Luizjany do Georgia – aby uratować go przed trwającym wyciekiem – gdzie został poddany rehabilitacji i wypuszczony. Teraz, ponad dekadę po traumatycznym wydarzeniu, pelikan pokonał 1100-kilometrową podróż i wrócił do domu.

„To naprawdę imponujące, że wrócił z Georgii” – powiedziała w oświadczeniu biolog z Luizjany z Departamentu Przyrody i Rybołówstwa (Louisiana Department of Wildlife and Fisheries / LDWF) Casey Wright, która zauważyła i sfotografowała pelikana siedzącego na szczycie skały na wyspie Queen Bess w zatoce Barataria.

Ptaka zidentyfikowano po znaczniku przypiętym do jego prawej nogi po uratowaniu go z Empire Jetty w zatoce Barataria w następstwie wycieku, który “zalał” Zatokę Meksykańską ponad 400 000 tonami (370 000 tonami metrycznymi) ropy.

Wyciek rozpoczął się 20 kwietnia 2010 r., a doniesienia prasowe zalały świat obrazami zwierząt morskich pokrytych ropą. Wiele zmarło, ponieważ nie mogły pływać ani latać z powodu wycieku lub ekspozycji na toksyczne węglowodory zawarte w ropie, które przedostały się do ich krwiobiegu przez skórę, oczy i inne otwory. Ropa wyciekała z rury przez 87 dni, powodując ogromne zniszczenia środowiska na całym wybrzeżu; z trwałymi efektami w okolicy do dnia dzisiejszego.

Pelikany pokryte ropą znalezione u wybrzeży Luizjany po wycieku z Deepwater Horizon. (Zdjęcie: Saul Loeb / AFP przez Getty Images)

Serwis US Fish and Wildlife szacuje, że 65.000 do 102.000 ptaków zginęło w wyniku katastrofy. Z ponad 5000 uratowanych ptaków tylko 582 zostało pomyślnie przeszło proces rehabilitacji.

Po przewiezieniu do ośrodka segregacyjnego i oczyszczeniu ptak spędził kilka tygodni w ośrodku rehabilitacyjnym w Luizjanie. Następnie został przetransportowany poza obszar katastrofy do posterunku straży przybrzeżnej USA w Brunszwiku w stanie Georgia, a 1 lipca 2010 roku zostały wypuszczone.

Jednym z czynników umożliwiających powrotu tego pelikana do domu były wysiłki podjęte przez LDWF w celu przywrócenia obszaru lęgowego tego zwierzęcia, Wyspie Królowej Bess, która jest miejscem wykluwania się od 15% do 20% młodych pelikanów brunatnych w Luizjanie.

Kolejnym czynnikiem były doskonałe umiejętności lotu ptaka. Pelikany brunatne ( Pelecanus occidentalis ) zamieszkują tereny przybrzeżne, podróżując na południe, w kierunku tropików, zimą i powracając do swoich rodzinnych kolonii w okresie lęgowym.

„Uważa się, że pelikany brunatne, podobnie jak większość ptaków morskich, są genetycznie zaprogramowane do powrotu do swoich rodzinnych kolonii w celu rozmnażania, pomimo przemieszczania się na duże odległości w okresie poza sezonem lęgowym” – powiedział w oświadczeniu ornitolog Robert Dobbs. „Może to być zbyt uproszczone uogólnienie, ale dane z znaczników pelikanów często potwierdzają ten wzorzec”.

Wyciek z Deepwater Horizon nie był pierwszym wyzwaniem, z którym musiały się zmierzyć te odporne ptaki. Pelikany brunatne były bliskie wyginięcia w latach sześćdziesiątych z powodu wpływu środka owadobójczego DDT na ich jaja – miały cienką skorupkę i były zdeformowane. Zabroniono korzystania z DDT w 1972 roku, a kultowy ptak ze stanu Luizjana został usunięty z listy gatunków zagrożonych w 2009 roku.

Źródło: Ben Turner

Oil-Covered Brown Pelican Transported to Georgia After 2010 Deepwater Horizon Disaster Finds Its Way Back to Louisiana

Deepwater Horizon oil spill killed as many as 102,000 birds across 93 species

Zdjęcie: Casey Wright/LDWF

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x