Nowo odnaleziony gatunek gigantycznej stonogi nazwany na cześć kobiety przeklętej przez bogów

Co ma prawie dwa tuziny nóg, pływa w leśnych potokach i jest dłuższe niż twoja ręka?

Poznaj Scolopendra alcyona, nowo odkryty gatunek płaza, gigantycznej stonogi, którą niedawno odkryto na kilku wyspach archipelagu w Japonii. Jest to pierwszy nowy gatunek stonogi zidentyfikowany w tym kraju od 143 lat i dopiero trzecia pływająca stonoga na świecie w rodzaju Scolopendra, który obejmuje około 100 gatunków.

Długonoga S. alcyona ma około 20 centymetrów długości, 20 par nóg i jest największą znaną stonogą na wyspach Riukiu, łańcuchu około 200 niewulkanicznych wysp położonych między Kiusiu, najbardziej wysuniętą na południe wyspą Japonii, a Tajwanem.

Nazwa gatunku S. alcyona pochodzi od Alcyone, kobiety z mitologii greckiej, która została przeklęta przez bogów po porównaniu się z boginią Herą i zamieniła się w „ptaka halcyona”, znanego obecnie jako zimorodek. Jedna z zebranych stonóg S. alcyona miała nogi w kolorze jadeitu, które były podobne do nóg zimorodka; to oraz preferencja stonóg dla siedliska wodnego zainspirowała wybór nazwy, napisali autorzy badania.

W języku japońskim nazwa nowego gatunku to Ryûjin-ômukade, która jest również zakorzeniona w mitologii. Setki lat temu na wyspach Riukiu ludzie ozdabiali swoje łodzie obrazami stonóg, aby chronić łodzie przed ryujinem – smokiem. Lokalne legendy w tamtym czasie opowiadały o ryujinie, który bał się stonóg po tym, jak został ugryziony przez jedną w ucho.

Naukowcy zebrali siedem okazów nieznanego wówczas gatunku oraz siedem stonóg z dwóch innych gatunków z rodzaju Scolopendra – S. mutilans i S. subspinipes – zbierając stonogi z wysp Okinawa-jima, wyspy Kume-jima i Chichi-jima i Honsiu w prefekturze Kanagawa. Zbadali cechy fizyczne nieopisanych osobników i przeprowadzili analizę genetyczną, aby umieścić stawonogi na drzewie genealogicznym stonóg, a swoje odkrycie opublikowali 12 kwietnia w czasopiśmie Zootaxa.

Życie płaza

Niektóre stonogi S. alcyona znaleziono pod kamieniami w strumieniach lub widziano je żerujące na krewetkach rzecznych. Inne stonogi unikały naukowców, nurkując w rzekach, co sugeruje, że S. alcyona czuje się równie dobrze w wodzie, jak i na lądzie.

Różnice między niektórymi cechami fizycznymi zwierząt mogą pomóc naukowcom rozróżnić gatunki, które są bardzo podobne, ale taka analiza może być trudna w przypadku stonóg Scolopendra powiedział współautor badania Katsuyuki Eguchi, profesor nadzwyczajny w Graduate School of Science w Tokio Metropolitan University.

„Ogólnie rzecz biorąc, chociaż gatunki Scolopendra mają duże rozmiary ciała, istnieje tylko kilka różnic morfologicznych między blisko spokrewnionymi gatunkami” – powiedział Eguchi. Stonogi Scolopendra różnią się znacznie kolorem ciała w obrębie danego gatunku, co może komplikować próby rozróżnienia gatunków. Ostatecznie połączenie cech fizycznych – ostrogi na 20 parze nóg i brak wyspecjalizowanych nóg do przenoszenia nasienia do samic – oraz danych molekularnych zidentyfikowało S. alcyona jako odrębny gatunek, powiedział Eguchi.

„Odkrycie jednego z największych nowych gatunków stawonogów lądowych w Japonii i na Tajwanie wydaje się wskazywać, że Wyspy Ryukyu są skarbnicą przyrody i różnorodności biologicznej” – powiedział Eguchi. Jednak naukowcy obawiają się, że gatunki roślin i zwierząt, które wciąż nie są opisane, mogą zostać utracone, zanim naukowcy będą mogli je zidentyfikować, „z powodu niepokojącej szybkości utraty siedlisk”.

Gigantyczne stonogi, takie jak S. alcyona, są również bardzo poszukiwane jako zwierzęta domowe, chociaż niezwykle trudno je rozmnażać i utrzymać w niewoli. Dlatego też handel tymi stonogami może również przyspieszyć upadek tego gatunku, powiedział Eguchi.

„Mamy nadzieję, że nasze odkrycie przyspieszy rozwój wiedzy o bioróżnorodności Ryukyu” – powiedział.

Źródło: Mindy Weisberger

New amphibious centipede species discovered in Okinawa and Taiwan

A new amphibious species of the genus Scolopendra Linnaeus, 1758 (Scolopendromorpha, Scolopendridae) from the Ryukyu Archipelago and Taiwan

Zdjęcie: Tokyo Metropolitan University

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x