Maksymalna możliwa masa i tak już maleńkiego neutrina zmniejszyła się jeszcze bardziej

Aby zrozumieć neutrina, warto być małostkowym.

Cząsteczki subatomowe są tak lekkie, że są prawie bezmasowe. Stanowią niewielki ułamek masy następnej najlżejszej cząstki, elektronu. Ale naukowcy nadal nie wiedzą dokładnie, jak drobne są cząstki. Nowe szacunki z eksperymentu KATRIN, zlokalizowanego w Karlsruhe w Niemczech, dodatkowo zmniejszają maksymalną możliwą masę neutrin.

Drobne cząstki mają masę 0,8 elektronowolta lub mniej, poinformowała fizyk Diana Parno 19 kwietnia na wirtualnym spotkaniu American Physical Society. Dla porównania, elektrony są ponad 600 000 razy większe, przy około 511 000 elektronowoltach. „Masy neutrin są bardzo małe” – powiedziała Parno, z Carnegie Mellon University w Pittsburghu.

Eksperyment KATRIN bada tryt, rzadką formę wodoru, który rozpada się radioaktywnie, emitując elektron i antymaterię, lustrzane odbicie neutrina, antyneutrino. Pomiar energii elektronów może ujawnić masę antyneutrin, które odleciały. Dzieje się tak dlatego, że masa i energia to dwie strony tego samego medalu; bardziej masywne neutrino oznaczałoby, że mniej energii mogłoby trafić do elektronu w rozpadzie

Wcześniejsze oszacowanie z KATRIN, wykorzystujące mniejszą ilość danych, wykazało, że masa neutrina była mniejsza niż 1,1 elektronowolta. W nadchodzących latach dodatkowe dane powinny jeszcze bardziej wycisnąć maksymalną możliwą masę neutrina.

Naukowcy wciąż nie rozumieją, dlaczego neutrina są nienaturalnie lekkie. Pochodzenie masy cząstki pozostaje tajemnicą: Podczas gdy większość cząstek fundamentalnych uzyskuje swoją masę w wyniku oddziaływania z tzw. polem Higgsa – co zostało ujawnione przez odkrycie jego cząsteczkowej manifestacji, bozonu Higgsa, w 2012 roku – neutrina mogą uzyskiwać swoją masę w inny sposób.

Źródło: Emily Conover

Zdjęcie: KATRIN COLLABORATION
Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x