Chiny chcą wystrzelić własny teleskop klasy Hubble’a

Chiny mogą wystrzelić pierwszy moduł własnej stacji kosmicznej w tym miesiącu, kraj w najbliższych lat planuje również wysłać na orbitę duży teleskop kosmiczny, który byłby częścią tej stacji kosmicznej.

Chiński Space Station Telescope (CSST), który ma być uruchomiony w 2024 roku, będzie działać jako kosmiczne obserwatorium optyczne dla chińskich naukowców którzy będą go wykorzystywać do przeprowadzania przeglądów nieba. Teleskop, czasami nazywany „Xuntian”, co dosłownie tłumaczy się jako „przegląd nieba”, będzie miał imponującą soczewkę o średnicy 2 metry, dzięki czemu będzie porównywalny z teleskopem Hubble’a. Xuntian ma pole widzenia 300 razy większe niż 31-letni teleskop Hubble’a i zachowuje podobną do Hubble’a rozdzielczość.

Szerokie pole widzenia pozwoli teleskopowi obserwować do 40 procent nieba przy użyciu ogromnej kamery o rozdzielczości 2,5 miliarda pikseli. Teleskop będzie orbitować wokół Ziemię wraz z z przyszłą chińską stacją kosmiczną.

„Teleskop zostanie umieszczony w module optycznym, który może latać niezależnie na orbicie, aby zwiększyć jego wydajność” – powiedział w marcu China Central Television Zhou Jianping, główny projektant chińskiego programu lotów kosmicznych .

„W międzyczasie sprawimy, że będzie latał na wspólnej orbicie z przyszłą stacją kosmiczną. Pomoże nam to zatankować teleskop i przeprowadzić modernizację orbitalną, aby zawsze utrzymywać go na poziomie międzynarodowego lidera – dodał Jianping.

Może to być dużą zaletą dla CSST, ponieważ Hubble wymagał wielu misji, aby naprawić, ulepszyć i wymienić różnorodne komponenty i systemy.

Tymczasem w Chinach budowane są cztery astronomiczne centra badawcze, które będą pracować z danymi z teleskopu kosmicznego, poinformowało Xinhua w zeszłym roku.

CSST będzie obserwował światło bliskie ultrafioletowi i widzialne. Godne uwagi cele kosmologiczne i astronomiczne obejmują badanie właściwości ciemnej materii i ciemnej energii, wielkoskalowe struktury kosmosu oraz formowania i ewolucji galaktyk, zgodnie z artykułem z 2019 roku sporządzonym przez członków National Astronomical Observatories (NAOC) w ramach Chińskiej Akademii Nauki.

Oczekuje się również, że CSST wniesie wkład w wykrywanie i badanie obiektów transneptunowych (TNO) i planetoid bliskich Ziemi.

Dodatkowo, w ramach przygotowań do nowej stacji kosmicznej, chińscy astronauci przechodzą obecnie intensywne szkolenia do pierwszej załogowej misji budowy przyszłej stacji. Chiny przygotowują się do 11 startów w latach 2021 i 2022, w tym czterech misji załogowych. Główny moduł, nazwany „Tianhe”, co oznacza „Harmonia Niebios”, ma wystartować z Wenchang w kwietniu.

Źródło: Andrew Jones

University starts construction on astronomy center in China’s Greater Bay Area

Cosmology from the Chinese Space Station Optical Survey (CSS-OS)

Zdjęcie: CASC

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x