Złodzieje plądrują niedawno odkrytą posiadłość i łaźnię z czasów rzymskich

Wkrótce po tym, jak archeolodzy odkryli dużą posiadłość z czasów rzymskich w Eastfield w Wielkiej Brytanii, wandale wtargnęli i uszkodzili starożytne miejsce.

Według archeologów, odkrycie to jest „bez wątpienia najważniejszym rzymskim odkryciem ostatniej dekady”, donosi The Guardian. Wiadomość o niezwykłym odkryciu prawdopodobnie przyciągnęła złodziei, który przynieśli wykrywacze metalu i wtargnęli na teren posiadłości w nocy 14 kwietnia. Nie jest jasne, czy cokolwiek zostało zabrane, ale część ogrodzenia i ziemi została uszkodzona, podała lokalna policja, jak donosi BBC.

„Jesteśmy świadomi wielu przypadków nielegalnej działalności na terenie nowo odkrytych rzymskich budynków w Eastfield w ciągu ostatniego tygodnia” – powiedział BBC Keith Emerick, inspektor starożytnych zabytków w Historic England. „Ponieważ potencjał archeologiczny tego obszaru jest już od jakiegoś czasu powszechnie znany, jest to ognisko nielegalnego wykorzystywania wykrywaczy metali, znanego również jako „Nighthawking” [kradzież artefaktów archeologicznych z chronionych stanowisk archeologicznych i obszarów pod osłoną ciemności, najczęściej przez społeczeństwo za pomocą komercyjnego wykrywacza metalu.].

Podobnie jak wiele odkryć archeologicznych w Wielkiej Brytanii, posiadłość została znaleziona w wyniku inwestycji budowlanych. Zanim firma Keepmoat Homes w hrabstwie North Yorkshire mogła zbudować nowe osiedle mieszkaniowe, archeolodzy zbadali ten obszar; byli oszołomieni, gdy odkryli dobrze zachowane pozostałości dużego kompleksu, poinformował The Guardian.

Kompleks posiadał cylindryczną wieżę otoczoną prostokątnymi pomieszczeniami i kilkoma wolno stojącymi budynkami, w tym łaźnią. Kompleks jest wielkości dwóch kortów tenisowych.

Ujęcia z drona pozostałości rzymskie kompleksu w Eastfield, niedaleko miasta Scarborough. (Zdjęcie: MAP Archaeological Practice)

Możliwe, że po wybudowaniu posiadłości przez właściciela ziemskiego miejsce stało się sanktuarium religijnym, a nawet czymś w rodzaju klubu dżentelmenów, powiedział archeolodzy The Guardian. Wstępne analizy ujawniły, że kompleks został „zaprojektowany przez najwybitniejszych architektów z północnej Europy z tamtych czasów i zbudowany przez najlepszych rzemieślników” – powiedział The Guardian Karl Battersby z Rady Hrabstwa North Yorkshire.

Kompleks ma wielkość mniej więcej dwóch kortów tenisowych. (Zdjęcie: MAP Archaeological Practice)

North Yorkshire to centrum rzymskich, prehistorycznych i pochodzących epoki żelaza artefaktów. Jednak nowo odkryte miejsce jest „o wiele większa niż moglibyśmy kiedykolwiek marzyć” – powiedział Emerick w wywiadzie dla The Guardian.

Keepmoat Homes planuje teraz zachować pozostałości w otwartej przestrzeni publicznej. Co więcej, Historic England planuje wyznaczyć miejsce jako pomnik narodowy, powiedział Emerick BBC.

W świetle niedawnego włamania Keepmoat Homes poinformowało, że zwiększy ochronę, podało BBC.

„Niestety, przestępstwa związane z dziedzictwem mogą spowodować ogromne szkody w kompleksie o wielkim znaczeniu historycznym” – powiedział BBC rzecznik policji z North Yorkshire. „Skutki przestępstw przeciwko dziedzictwu dla społeczności są często niezmierzone, skutkują utratą artefaktów dla przyszłych pokoleń”.

Źródło: Laura Geggel

Roman site uncovered in Scarborough hailed as first of its kind in UK

Roman villa site in Scarborough damaged during break-in

Zdjęcie: MAP Archaeological Practice

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x