Wszechobecność ptasznikowatych wywodzi się z okresu kredy

Ptasznikowate, owłosione pająki, występują na całym świecie i zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Ale w jaki sposób tak się rozpowszechniły? Samice rzadko opuszczają swoje nory, pająki trzymają się blisko miejsca wyklucia, a dojrzałe samce podróżują tylko wtedy, gdy szukają partnera.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy cofnęli się o ponad 100 milionów lat aby zbadać początki ptasznikowatych, budując drzewo genealogiczne ptasznikowatych na podstawie molekularnych wskazówek z istniejących baz danych transkryptomów pająków – części genomu kodującej białka.

Po utworzeniu drzewa zmapowali je na oś czasu skamieniałości pająków, aby oszacować, kiedy – i gdzie – pojawiły się i rozpowszechniły się ptasznikowate.

Naukowcy odkryli, że ptaszniki pojawiły się po raz pierwszy w okresie kredy na terenach dzisiejszych Ameryk. Ale w tamtym czasie obie Ameryki były częścią masywnego superkontynentu Gondwany. Starożytni krewni ptaszników, prawdopodobnie rozprzestrzenili się po połączonych masach lądowych, docierając do obu Ameryk do Afryki, Australii i Indii. Następnie, po rozpadzie Gondwany, Indie oddzieliły się od Madagaskaru i zderzyły się z Azją – i sprowadziły na ten kontynent również włochate pająki, donoszą naukowcy.

Istnieją tylko dwie znane skamieniałości tarantuli, obie zachowane w bursztynie: jedna pochodzi z Meksyku i ma około 16 milionów lat, a druga z Myanmaru i ma około 100 milionów lat – podali autorzy badania. Ponieważ skamieniałości ptaszników są tak rzadkie, naukowcy zebrali również dane od pokrewnych mygalomorphae [ niepewna polska nazwa – myglomorfy] – grupy pajęczaków, która obejmuje ptaszniki i inne duże, żyjące w ziemi pająki – które są bardziej obecne w zapisie kopalnym niż ptasznikowate.

Po skonstruowaniu drzewa genealogicznego ptaszników z danych transkryptomowych, reprezentujących 29 gatunków ptaszników i 18 innych mygalomorfów, naukowcy dokonali kalibracji czasowej drzewa genealogicznego przy użyciu danych ze skamieniałości. Umożliwiło to naukowcom obliczenie wieku linii ptaszników i przybliżenie, kiedy przodkowie współczesnych ptaszników rozprzestrzenili się po świecie.

Oś czasu ptasznikowatych

Zgodnie z tą nową linią czasu ptasznikowate pojawiły się po raz pierwszy w obu Amerykach około 120 milionów lat temu. W Afryce ptaszniki, pojawiły się około 112 do 108 milionów lat temu. Około 108 milionów lat temu ptaszniki pojawiły się na terenach dzisiejszych Indii. Indie oddzieliły się od Madagaskaru między 95 a 84 milionami lat temu i skierowały się w stronę Azji; zderzenie, które rozpoczęło się między 58 a 35 milionami lat temu, sprowadziło ptaszniki na kontynent azjatycki.

Jednak zanim to się stało, ptaszniki w Indiach rozdzieliły się na dwie linie o różnych stylach życia: jedna grupa ptaszników przeważnie zamieszkuje drzewa, a druga preferowała życie w norach. Obie linie ostatecznie rozprzestrzeniły się w Azji, ale grupa nadrzewna (Ornithoctoninae, znana również jako „tygrysy ziemi”) zrobiła to 20 milionów lat po tym, jak ich kuzyni preferujący życie w norach.

Ta druga, późniejsza fala rozprzestrzeniania się ptaszników w Azji sugeruje, że pająki były w stanie wypełnić nisze ekologiczne i przystosować się do nowych siedlisk skuteczniej niż kiedyś sądzono.

„Wcześniej nie uważaliśmy, że ptasznikowate dobrze się rozprzestrzeniają” – powiedziała w oświadczeniu główna autorka badań, Saoirse Foley, biolog ewolucyjny z Carnegie Mellon University w Pittsburghu. „Chociaż dryf kontynentów z pewnością odegrał swoją rolę w ich historii, dwa azjatyckie wydarzenia kolonizacyjne zachęcają nas do ponownego rozważenia zdolności do rozprzestrzeniania się ptasznikowatych” – powiedział Foley.

Odkrycia zostały opublikowane w Internecie 6 kwietnia w czasopiśmie PeerJ.

Źródło: Mindy Weisberger

Tarantula’s Ubiquity Traced Back to the Cretaceous

Phylogenomic analyses reveal a Gondwanan origin and repeated out of India colonizations into Asia by tarantulas (Araneae: Theraphosidae)

Zdjęcie: BarbAnna/Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x