Ogromna góra lodowa która stała się gwiazdą internetu w końcu topnieje

Ogromna antarktyczna góra lodowa, której “podróż” była prawdopodobnie najlepiej udokumentowana “podróżą” góry lodowej w historii, teraz rozpuszcza się w Oceanie Atlantyckim.

A68 oderwało się z pokrywy lodowej Larsen C na Półwyspie Antarktycznym w 2017 roku –  jedna z największych gór lodowych w historii, w tamtym czasie mierzył 5800 kilometrów kwadratowych.

Od tamtego czasu góra przemieszczała się wokół południowego Atlantyku, zmierzając w kierunku wyspy Georgia Południowa. Ciepłe temperatury i fale rozbiły ją na duże kawałki, te natomiast rozpadły się na kawałki zbyt małe, aby można je było śledzić. Amerykańskie National Ice Center śledzi góry lodowe o długości co najmniej 18,5 kilometrów lub o powierzchni co najmniej 68,5 kilometrów kwadratowych. Największy kawałek A68 nie kwalifikuje się do śledzenia od 16 kwietnia, zgodnie z bazą danych National Ice Center: mają wymiary 5,5 kilometra na 3,7 kilometra.

A68 był przebadany prawdopodobnie bardziej niż jakakolwiek góra lodowa kiedykolwiek wcześniej. Dzięki obszernym zdjęciom satelitarnym było wiadomo, kiedy ogromna góra lodowa zaczęła pękać pod wpływem ruchu (zaledwie tydzień po tym, jak oderwała się od szelfu lodowego). Naukowcy mogli zobaczyć pęknięcia w lodzie i różnicę temperatur w otaczającej wodzie. Patrzyli, jak ugrzęzła na podwodnej górze niedaleko miejsca, w którym się ocielała [odrywała od lodowca], a następnie – przemieszczała się w kierunku cieplejszych wód z prądem zwanym Weddell Gyre.

W listopadzie 2020 roku wyglądało na to, że A68 może uderzyć w płycizny w pobliżu wyspy Georgia Południowa, potencjalnie blokując dostęp do oceanu pingwinom, które tam gniazdują. Ale A68 zaczęło się kołysać i pękać, pod wpływem uderzeń fal morskich a ciepła woda przesączała się i rozszerzała małe pęknięcia, według BBC.

„Widzieliśmy każdy najmniejszy zwrot i każdy zakręt” – powiedziała BBC Laura Gerrish, specjalista ds. Map w British Antarctic Survey. „Mogliśmy śledzić postępy [A68] dzięki codziennym zdjęciom satelitarnym na poziomie szczegółowości, którego wcześniej nie byliśmy w stanie osiągnąć”.

Naukowcy pracowali również nad zrozumieniem, w jaki sposób duże wydarzenie wycielenia, takie jak to, które zrodziło A68, wpływa na lokalny ekosystem, chociaż surowy klimat Antarktyki utrudnił zadanie. W 2018 roku brytyjska ekspedycja Antarctic Survey udała się do miejsca wycielenia, aby pobrać próbki z dna morskiego, ale została powstrzymana przez ciężki lód morski. Podobnie została udaremniona druga misja w 2019 roku. Misja na wyspie Georgia Południowa w lutym 2021 w końcu zakończyła się sukcesem. Naukowcy umieścili w pobliżu wyspy dwa roboty morskie, aby dowiedzieć się, jak zimna, słodka woda z topniejących fragmentów A68 wpłynęła na lokalny ekosystem. Według BBC, jeden z robotów zaginął, ale drugi zostanie odzyskany w maju, a jego dane zostaną przeanalizowane.

Źródło: Stephanie Pappas

A68: Iceberg that became a social media star melts away

Zdjęcie: Henry Páll Wulff

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x