Barney – szwajcarski barman-robot

Barney różni się nieco od zwykłego szwajcarskiego barmana. Jest w pełni zautomatyzowany, miesza dziesiątki koktajli, a nawet jest w stanie żartować.

Deweloper F & P Robotics mówi, że widzi rosnące zainteresowanie „Barney Bar” i ma nadzieję, że będzie hitem w hotelach, barach i centrach handlowych.

Barney może mieszać 16 różnych alkoholi i osiem różnych napojów gazowanych dla klientów, którzy składają zamówienia przez telefon komórkowy, a także oferuje piwo i prosecco. Robot – który może sam zdezynfekować własne ramię – informuje klientów, że ich napój jest gotowy na dużym wyświetlaczu wideo nad barem.

Opracowano również wersję robot-barista, który przygotowuje różne kawy. Obie wersje potrafią mówić, więc Barney może żartować, na przykład, na temat zaoferowania mu roli w najnowszym filmie Terminator.

„Cieszymy się sporym zainteresowaniem” – powiedział Reuterowi dyrektor ds. Sprzedaży Gery Colombo. „Uważamy, że Barney może być zabawną atrakcją, która może przyciągnąć ludzi do baru, ponieważ jest w ciągłym ruchu i jest tak odmienny”.

Chociaż oczekiwana klientela, restauracje i hotele, początkowo nie była w nastroju do wydawania pieniędzy z powodu kryzysu, sytuacja powoli się zmienia, powiedział Colombo. Każdy model kosztuje około 120 000 franków szwajcarskich (130 719 USD).

„Otrzymujemy dwukrotnie więcej zapytań w porównaniu z zeszłym rokiem. Z pewnością może to być zaletą dla klientów, którzy chcą, aby barman, mógł pracować 24 godziny na dobę i aby serwował dokładnie takie napoje, jakich oczekują klienci” – powiedział.

Firma z Zurychu, która produkuje robota i jego oprogramowanie operacyjne, do tej pory sprzedawała roboty do Chin i Omanu, gdzie w centrach handlowych roboty serwują bezalkoholowe drinki.

Inne firmy w Europie i Azji również pracują nad robotami-barmanami.

„Nie możemy powiedzieć, jak będzie wyglądać branża gastronomiczna za kilka lat, ale jesteśmy przekonani, że robotyka odegra rolę” – powiedział Colombo.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x