Arena gladiatorów z czasów rzymskich odkopana w Turcji

Archeolodzy w Turcji odkryli pozostałości „wspaniałej” areny z czasów rzymskich, na której prawdopodobnie nawet 20 000 widzów oglądało rywalizacje gladiatorów i walki dzikich zwierząt, poinformowali archeolodzy.

Liczącą 1800 lat arenę odkryto na wzgórzach starożytnego miasta Mastaura w zachodniej prowincji Aydın w Turcji. Jej duży centralny obszar, na którym kiedyś odbywały się „krwawe pokazy”, przez wieki wypełnił się ziemią i roślinnością.

„Większość amfiteatru znajduje się pod ziemią”, a widoczną część pokrywają w dużej mierze „krzewy i dzikie drzewa” – mówi Mehmet Umut Tuncer, dyrektor prowincji Aydın ds. Kultury i turystyki i kierownik badań Sedat Akkurnaz archeolog z Adnan Uniwersytet Menderes w Turcji.

Archeolodzy odnaleźli arenę latem 2020 roku, po uzyskaniu zgody tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki na prowadzenie badań archeologicznych w starożytnym mieście. Po znalezieniu ogromnych kamiennych elementów elewacji wyrastających z ziemi, zespół natychmiast zaczął oczyszczać i badać teren. Od października do grudnia 2020 r. „wycinali wszystkie krzewy i dzikie drzewa” – powiedzieli Akkurnaz i Tuncer. „Zaczęliśmy zabezpieczać budynek przed zniszczeniem”.

Wkrótce stało się jasne, że arena była stara, datowana na około 200 r. n.e., co oznacza, że ​​została zbudowana podczas dynastii Sewerów, która obejmowała pięciu cesarzy, którzy rządzili kolejno od 193 do 235 r.

„W czasie tej dynastii miasto Mastaura było bardzo rozwinięte i bogate” – powiedzieli Akkurnaz i Tuncer, rzymscy administratorzy pomogli miastu rozwinąć się gospodarczo, co doprowadziło do powstania nowych kamiennych budynków pochodzących z tej dynastii. „W tym okresie nastąpił ogromny wzrost różnorodności monet w Mastaura” – dodali.

Nadal stoją zewnętrzne łuki z 1800-letniej areny. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Tak wyglądała nowo odnaleziona areny, zanim teren został oczyszczony. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Badacze usuwają krzewy i drzewa rosnące na arenie z czasów rzymskich. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Drzewa zostały wycięte, aby archeolodzy mogli prawidłowo zbadać ten obszar. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Naukowcy badają i oczyszczają miejsce w Mastaura. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Oczyszczenie miejsca było pracą zespołową. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Członek zespołu usuwa gruz. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Teraz, gdy teren jest oczyszczony, naukowcy wykonują cyfrowe skany areny. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Mehmet Umut Tuncer, dyrektor prowincji Aydın ds. Kultury i turystyki (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Archeolog i kierownik badań projektu Sedat Akkurnaz konsultuje się z zespołem badawczym. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

Znaczna część podziemnej konstrukcji areny jest dobrze zachowana. „Jest solidna, jakby dopiero co została zbudowana” – powiedzieli Akkurnaz i Tuncer. Wiele struktur naziemnych rozpadło się na przestrzeni lat, ale wciąż można znaleźć „niektóre rzędy siedzeń, arenę, na której walczyli gladiatorzy i ściany nośne na zewnątrz budynku” – powiedzieli.

Akkurnaz i Tuncer powiedzieli, że na arenie mieściło się od 15 000 do 20 000 ludzi, co czyni ją mniejszą niż słynne Koloseum w Rzymie, które mieściło około 50 000 ludzi. Koloseum, które zostało zbudowane około 70 roku n.e., było ogólnie większe – jego zewnętrzne ściany mają około 48 metrów w porównaniu z 25-metrowymi ścianami areny Mastaura; a centralna arena Koloseum miała około 87 metrów na 55 metrów, w porównaniu z mniejszą areną w Mastaury o wymiarach około 40 metrów na 30 metrów, powiedzieli Akkurnaz i Tuncer.

Akkurnaz i Tuncer powiedzieli, że walki gladiatorów i dzikich zwierząt na arenie Mastaura, które ludzie obstawiali, były prawdopodobnie tak samo krwawe, jak te w Koloseum. Arena miała również wyspecjalizowane obszary, w tym poczekalnie dla gladiatorów i sale rozrywki dla ważnych widzów, stwierdzili archeolodzy.

Arena, po oczyszczeniu terenu przez archeologów. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości prof. Dr hab. Mehmeta Umuta Tuncera / Prowincjonalnego Dyrektora ds. Kultury i Turystyki w Aydın)

„Nie ma wcześniejszego przykładu takiego amfiteatru w Anatolii [znanej również jako Azja Mniejsza] i jej bezpośrednim sąsiedztwie” – stwierdzili naukowcy. Arena prawdopodobnie przyciągała widzów z całego świata, w tym ze starożytnych miast zachodniej Anatolii, takich jak Afrodyzja, Efez, Magnezja, Milet i Priene.

„Ludzie z sąsiednich miast przyjeżdżali do miasta Mastaura, aby oglądać wielkie wydarzenia w tym budynku, specjalnie zaprojektowanym do krwawych pokazów” – powiedzieli.

Zespół współpracuje z Muzeum Archeologicznym Aydın i gminą Nazilli, która obejmuje Mastaurę, w celu oczyszczenia i zabezpieczenia areny. Planują zająć się „pęknięciami w ścianach budynku” i kamieniami, które spadają ze starożytnej konstrukcji. Zespół zakonserwował już jedną ze ścian areny i rozpoczął laserowe skanowanie konstrukcji, aby móc wykonać jej wirtualny obraz 3D.

Po tym, prawdopodobnie w maju, archeolodzy planują przeprowadzić badania geofizyczne, aby „zbadać podziemne części budynku” – powiedzieli Akkurnaz i Tuncer.

Źródło: Laura Geggel / livescience.com

Zdjęcie: Courtesy of Assoc. Prof. Mehmet Umut Tuncer/Aydın Provincial Director of Culture and Tourism

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x