Brytyjscy naukowcy celowo ponownie zakażą ludzi COVID-19 w nowym “badaniu prowokacyjnym”

Naukowcy z Wielkiej Brytanii szukają ochotników, którzy już przeszli COVID-19 do „badania prowokacyjnego na ludziach”, aby celowo ponownie wystawi ich na działanie koronawirusa SARS-CoV-2.

Celem badania jest zrozumienie, jaka odpowiedź immunologiczna jest potrzebna do ochrony przed ponownym zakażeniem COVID-19, zgodnie z oświadczeniem Uniwersytetu Oksfordzkiego, który uzyskał zgodę na przeprowadzenie badania.

„Gdybyśmy mogli zrozumieć, w ten naprawdę dokładnie kontrolowany sposób, jakiego rodzaju odpowiedź immunologiczna jest potrzebna do ochrony [przed ponownym zakażeniem], wówczas będziemy mogli przyjrzeć się ludziom, którzy przeszli już COVID-19 i powiedzieć, czy są chronieni, czy nie „przeciwko kolejnej infekcji”, powiedziała dr Helen McShane, profesor wakcynologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, główny badacz.

W badaniu prowokacyjnym osoby z niskim ryzykiem poważnych następstw są celowo narażone na patogen w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym. Na początku tego roku inni badacze w Wielkiej Brytanii rozpoczęli badania prowokacyjne na osobach, które nie zostały zakażone COVID-19, celowo narażając ich na bardzo małe dawki nowego koronawirusa SARS-CoV-2.

Do nowego badania naukowcy rekrutują zdrowych ludzi w wieku od 18 do 30 lat, którzy zostali zakażeni COVID-19 co najmniej trzy miesiące przed przystąpieniem do badania i mają przeciwciała przeciwko COVID-19, według The Guardian.

Badanie będzie miało dwa etapy. Pierwsza faza, która obejmie 24 ochotników, ma na celu określenie najniższej dawki SARS-CoV-2, która może wywołać infekcję, wywołując niewielkie lub żadne objawy u ochotników.

„Zaczynamy od naprawdę, bardzo małej ilości wirusa… i sprawdzamy, czy jest to bezpieczne”, a następnie zwiększamy dawkę, jeśli to konieczne (jeśli jest zbyt niska, aby wywołać infekcję u któregokolwiek z ochotników), powiedziała McShane.

„Naszym celem jest zakażenie 50% naszych pacjentów, aby mieli bezobjawową chorobę lub bardzo łagodne objawy” – powiedziała McShane The Guardian.

Druga faza będzie obejmować kolejnych od 10 do 40 uczestników, którzy otrzymają dawkę określoną w pierwszej fazie. Naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się, jakie poziomy przeciwciał, limfocytów T i innych składników układu odpornościowego chronią przed ponowną infekcją.

Po ekspozycji na wirusa wszyscy uczestnicy zostaną poddani kwarantannie przez 17 dni i będą ściśle monitorowani. Poddani zostaną wielu testom, w tym tomografii komputerowej płuc i rezonansowi magnetycznemu serc – twierdzą naukowcy.

Każdy uczestnik, u którego wystąpią objawy COVID-19, będzie leczony przeciwciałami monoklonalnymi Regeneron, które, jak wykazano, zmniejszają ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19.

Uczestnicy będą obserwowani przez co najmniej osiem miesięcy po wyzdrowieniu po drugiej infekcji. Każdy uczestnik otrzyma prawie 7 000 dolarów (5000 funtów) za udział w badaniu, podało The Guardian.

Pierwsza faza badań ma się rozpocząć w tym miesiącu, a druga faza ma rozpocząć się latem – stwierdzili naukowcy.

Źródło:  Rachael Rettner

Human challenge trial launches to study immune response to COVID-19

Human challenge trial to study immune response to COVID-19

Covid: trial to study effect of immune system on reinfection

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x