Wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków w USA podczas lockdownu

Według wstępnych danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem w USA wzrosła w pierwszej połowie pandemii COVID-19.

Według danych opublikowanych w środę (16 kwietnia) w ciągu 12 miesięcy od września 2019 roku do września 2020 roku z powodu przedawkowania narkotyków, głównie związanych z opioidami, zmarło ponad 87200 osób w USA. Ale urzędnicy przewidują, że prawdopodobnie było ponad 3000 dodatkowych zgonów z powodu przedawkowania, które nie zostały oficjalnie zgłoszone.

To największa liczba zgonów z powodu przedawkowania od czasu, gdy epidemia opioidów rozpoczęła się w latach 90-tych, jak podaje The New York Times. Jest to również porażka spowodowana niewielkim spadkiem liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem, którego Stany Zjednoczone doświadczyły po raz pierwszy od dziesięcioleci w 2018 roku.

Wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem rozpoczął się w miesiącach poprzedzających pandemię, ale potem gwałtownie wzrósł podczas pandemii zeszłej wiosny. Liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem od września 2019 r. do września 2020 r. była o 28,8% wyższa od zgonów z powodu przedawkowania od września 2018 r. do września 2019 r.

Największy wzrost liczby zgonów nastąpił w kwietniu i maju 2020 r., kiedy wiele stanów podlegało najsurowszym blokadom, ludzie tracili pracę, a strach i stres przed pandemią były powszechne, według Times.

„To, co widzieliśmy szczególnie we wczesnych dniach COVID, ale tak naprawdę do dziś, to fakt, że pandemia naprawdę oddzieliła ludzi od usług leczenia uzależnień, usług redukcji szkód oraz od społeczności i sieci, z których korzystają, aby zachować bezpieczeństwo i uniknąć przedawkowania” powiedziała dla Boston 25 News dr Jessica Taylor, specjalista medycyny uzależnień w Grayken Center for Addiction w Boston Medical Center i adiunkt medycyny w Boston University School of Medicine.

Dostęp do usług telemedycznych i farmaceutyków w leczeniu zaburzeń uzależnień jest kluczem do odwrócenia trendu, powiedziała Taylor.

Większość przypadków przedawkowania narkotyków jest spowodowana nielegalnym wytwarzaniem fentanylu i innych syntetycznych opioidów, ale niektóre były również spowodowane narkotykami pobudzającymi, takimi jak metamfetamina, według Times. Coraz więcej zgonów wiąże się z kombinacjami narkotyków, takimi jak fentanyl lub heroina zmieszana z substancjami pobudzającymi.

„Największy wzrost śmiertelności z powodu opioidów, głównie powodowany przez fentanyl, występuje teraz wśród Afroamerykanów” – powiedziała dr Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse, na konferencji poświęconej uzależnieniom w zeszłym tygodniu, podało Times. „A kiedy spojrzysz na śmiertelność spowodowaną metamfetaminą, to przerażające, że zdajesz sobie sprawę, że ryzyko śmierci z powodu przedawkowania metamfetaminy jest 12-krotnie wyższe wśród Indian amerykańskich i rdzennych mieszkańców Alaski niż w innych grupach”.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Provisional Drug Overdose Death Counts

Overdose Deaths Have Surged During the Pandemic, C.D.C. Data Shows

CDC report finds big jump in pandemic drug overdose deaths

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x