Naukowcy zakopują w Szwajcarii 2000 par majtek

Wiadomości w skrócie: w Szwajcarii trwa badanie o kryptonimie Proof By Underpants, gdzie naukowcy wysyłają tysiące par białej, bawełnianej bielizny do ochotników, którzy zakopią je w swoich ogrodach. Wierz lub nie, ale to najnowocześniejszy sposób pomiaru stanu gleby.

Naukowcy z państwowego instytutu badawczego Agroscope wykopią później zabrudzone nieczystości i poddadzą je analizie. Przyjrzą się, w jakim stopniu drobne organizmy żyjące w ziemi zjadły tkaninę.

„Oprócz paska i szwów, nasze majtki testowe są wykonane w 100% z biodegradowalnej bawełny organicznej” – czytamy na publicznej stronie projektu. „Substancja ta może służyć jako źródło pożywienia dla różnych mikroorganizmów w glebie. Zjadają majtki z głodu. Im więcej aktywnych mikroorganizmów żyje w glebie, tym szybciej i bardziej całościowo zostaną zjedzone majtki.”

Każdy wolontariusz otrzyma dwie pary majtek. Jedna zostanie wykopana po miesiącu, druga po dwóch miesiącach. aby określić stan zdrowia tego, co badacze nazywają „dżunglą pod naszymi stopami”. Wolontariusze i naukowcy przeanalizują również torebki herbaty zakopane w tym samym czasie, jako kontrolne, a także DNA z otaczającej gleby, aby określić, jakie rodzaje organizmów tam żyją.

Gleby są siedliskiem miliardów bakterii, grzybów, owadów, robaków i innych stworzeń, ale niewiele wiadomo o ich ekosystemie i jego wpływie na takie rzeczy, jak plony czy ochrona przeciwpowodziowa.

Aspekt nauki obywatelskiej projektu ma na celu podniesienie świadomości na temat globalnej erozji gleby. Uważa się, że zwiększone stosowanie nawozów i budownictwo są dwoma głównymi czynnikami przyspieszającymi utratę żyznych gleb. Oprócz utraty siedlisk, może to prowadzić do gorszej ochrony przed klęskami żywiołowymi i zwiększonego poziomu substancji chemicznych przenikających do strumieni i rzek.

Źródło: Ian Taylor

Proof by underpants

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x