Dlaczego mój kot uwielbia siedzieć na moim laptopie?

Posiadasz uroczego i kochanego kota? Istnieje prawdopodobieństwo, że znowu zasłania Ci obraz na ekranie – zwłaszcza jeśli czytasz ten artykuł na swoim laptopie.

Ale jaki jest powód tego zachowania? Dlaczego koty mają obsesję na punkcie naszych komputerów?

Niestety, żaden eksperyment naukowy na dużą skalę nie zajął się jeszcze tą kwestią. Jednak eksperci od behawiorystki kotów mają kilka hipotez wyjaśniających skłonności kotów do wchodzenia na klawiaturę.

Dlaczego mój kot siedzi na moim laptopie?

Niestety, prawdopodobnie nie jest to forma zachowania naśladowczego – Twój kot nie rozumie, że piszesz.

Ostatnie badania sugerują, że koty potrafią naśladować ludzkie zachowanie. (Jedno z badań wykazało nawet, że koty potrafią mapować swoje ciało na wzór naszych ciała, aby powtarzać czynności, takie jak dotykanie pudełka głową lub określoną kończyną).

Jednak według dr Davida Sandsa – eksperta w dziedzinie psychologii zwierząt z ponad 25-letnim doświadczeniem klinicznym – koty niełatwo naśladują pisanie na klawiaturze.

Sam laptop nie jest żadnym wabikiem dla kota, jest również mało prawdopodobne, że koty pociąga wyłącznie ciepło generowane przez Twój laptop. „Tak, laptopy wydzielają ciepło, a gorące miejsca są atrakcyjne dla kotów. Ale musisz zadać sobie pytanie, dlaczego Twój kot nie siedzi – na przykład – tylko przy kaloryferze”- mówi Sands.

Wiec dlaczego laptop jest atrakcyjny dla kota? Przez zapach. A dokładniej: zapach, który tam regularnie zostawiasz. „Gdy nie będzie w stanie Ciebie obwąchać, kot wyczuje Cię na całej klawiaturze” – mówi Sands.

„Koty to maszyny zapachowe od końca ogona do czubka nosa. W ich świecie chodzi o zapach – ich wzrok jest przystosowany do nocnych polowań, co oznacza, że węch w ich życiu jest bardzo ważny”.

Jednak, mimo, że jest to możliwe wyjaśnienie – kot siada na laptopie aby cieszyć się Twoim zapachem, według Sandsa inne wyjaśnienie jest znacznie bardziej prawdopodobne.

„Jest bardziej prawdopodobne, że Twój kot chce pozostawić swój własny zapach i zastąpić Twój. Chodzi o własność – robiąc to, Twój kot skutecznie mówi „Jestem właścicielem Ciebie!”

„Ludzie zawsze myślą, że koty ocierające się o Ciebie lub rzeczy, których dotykasz, wyrażają miłość. Ale w rzeczywistości koty są bardzo dominującymi jednostkami. Dla nich im więcej ocierania i pozostawienia swojego zapachu, tym lepiej!”

Na wypadek, gdybyś miał jakiekolwiek wątpliwości, Twój kot jest zdeterminowany, by stać się dominującą siłą w Twoim domu, Sands dodaje: „Podczas gdy psy zostały wyhodowane, aby stać się naszymi towarzyszami, koty nadal są dość dzikie. Zostały w dużej mierze wyhodowane do zwalczania szkodników i nie są stworzeniami społecznymi – żyją dla siebie”.

„Pamiętaj: koty są złymi geniuszami – nie bez powodu siedzą na obrotowym fotelu w filmach o Jamesie Bondzie”.

Czy siedzenie na moim laptopie jest niezdrowe?

Od zamykania ważnych dokumentów bez zapisywania, po wysłanie kolejnej wiadomości do szefa w stylu ‘s, ll, ;;;;; l; mk’, kot wylegujący się na laptopie może spowodować wiele szkód emocjonalnych. A jeśli kot przeszkadza w pracy, Sands zaleca regularne czyszczenie laptopa.

Jednak jest mało prawdopodobne, aby Twój kot został skrzywdzony przez laptopa. „Fizycznie laptop nie zrobi mu krzywdy. A jeśli chodzi o funkcje poznawcze, trzeba się zacząć martwić takim zachowaniem jeśli występuje wobec innych osób niż Ty”- mówi.

„Jeśli Twój kot również dużo wokalizuje i stale podąża za Tobą po domu, może to być oznaką niepokoju i szukania uwagi”.

A co jeśli Twój kot nie przesiaduje na Twoim laptopie? Nie ma powodu, do zmartwień, cóż zapewne kot wie, że jest właścicielem laptopa, Ciebie i wszystkiego co jest w domu.

Źródło: Thomas Ling

Did we find a copycat? Do as I Do in a domestic cat (Felis catus)

Dr David Sands and the Animal Behaviour Clinic

Zdjęcie: Getty

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x