Czy mój pies poczuje się samotny gdy wrócę do biura po lockdownie?

Psy uwielbiają spędzać czas ze swoją ludzką rodziną. Tak bardzo, że zwykle musimy uczyć je od szczeniaka, że nic się nie stanie, jeśli nie będą z nami przez każdą minutę dnia.

Jak nasze psy, które przyzwyczaiły się do tego, że jesteśmy w pobliżu, poradzą sobie, gdy wrócimy do biura bez nich? Czy “zapomną naukę” z okresu szczenięcego o tym, że czasami mogą pobyć same i będą cierpieć z powodu stresu związanego z separacją? Co możemy dla nich zrobić, aby pomóc im dostosować się do kolejnej dramatycznej zmiany w codziennej rutynie?

Odpowiedź na pierwsze pytanie zależy od indywidualnych cech każdego psa. W wypadku niektórych psów które w przeszłości były podatne na stres związany z separacją, zmiana ilości spędzanego czasu z domownikami prawdopodobnie ponownie rozpali w ich niepokój związany z pozostawieniem ich samych.

Niektóre psy są bardziej skłonne do stresowania się. Może się to objawiać na wiele różnych sposobów, takich jak nadmierne szczekanie, lęk, agresja, samookaleczenia i inne mniej oczywiste zachowania problemowe. Te psy mogły, ale nie musiały, wykazywać w przeszłości objawów stresu i cierpienia związanego z separacją a każda duża i nagła zmiana w ich codziennej rutynie może spowodować u nich znaczny stres.

Niektóre z psów mogły być “trudne” na początku lockdownu, będąc niezwykle hałaśliwymi, destrukcyjnymi, uciążliwymi w wyniku ciągłego przebywania z ludźmi.

Są też psy, które zostały nabyte podczas lockdownu, jako szczeniak lub dorosły pies, i nigdy nie widziały “innego domowego życia”, w którym były pozostawione same przez dłuższy czas.

Psy doskonale zdają sobie sprawę z kontrastów w ich otoczeniu, więc okres, w którym ludzie prawie zawsze są obecni w domu, ostro kontrastuje z okresem, w którym nagle są poza domem przez większość dnia –  sama “nagła zmiana” może być dla psa trudną i problematyczną sytuacją. Więc nawet jeśli masz dobrze przystosowanego psa, którego łatwo nauczyłeś akceptować samotność, kiedy go dostałeś i od tamtej pory nigdy nie wykazywał żadnych oznak niepokoju związanego z separacją, nagła zmiana rutyny może być dla niego problemem.

Zrozumienie, dlaczego koniec lockdownu może powodować problemy dla naszych psów, pozwala nam znaleźć sensowne rozwiązania przed zakończeniem lockdownu. Najbardziej prawdopodobną przyczyną kłopotów jest nagła i dramatyczna zmiana warunków życia. Dlatego możemy przygotować naszego psa na powrót do biura i jednocześnie zorientować się, jak bardzo będzie to dla niego problematyczne, zaczynając od krótkich nieobecności i używając kamery internetowej lub kamery bezpieczeństwa, aby zobaczyć, jak nasz pies radzi sobie z samotnością.

Jeśli pies spędza ponad 20 minut na chodzeniu, wokalizowaniu, ślinieniu się, dyszeniu (zakładając, że nie jest gorąco) lub kierowaniu destrukcyjnych zachowań w kierunku drzwi lub okien, wygląda na to, że mamy poważny problem i powinieneś porozmawiać ze swoim weterynarzem.

Jeśli pies po naszym wyjściu, kładzie się i ucina sobie drzemkę, spróbuj być nieobecnym dłużej, jeśli możesz. Kilka nieobecności trwających krócej niż 30 minut dziennie, ułatwić Twojemu psu życie po lockdownie, w którym nie będziesz z nim tak często przebywać.

Innym sposobem na ułatwienie psu ludzkiej nieobecności jest upewnienie się, że jest zrelaksowany i ma jakieś zajęcie – gdy opuszczasz dom zostaw mu jakąś zabawkę lub kość. Możliwe, że będziesz musiał zacząć od małych kroczków. Najpierw zostaw psa samego w pokoju (zamknij drzwi) z zabawkami lub kością.

Wielu ludzi docenia, że ​​duże zmiany mają charakter stopniowy, a psy mają tak samo. Nawet jeśli wymaga to trochę kreatywności, zrób swojemu psu przysługę i zastanów się, jak wprowadzić w jego życie stopniowe zmiany.

Źródło: Melissa Starling / sciencefocus.com

Zdjęcie: Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x