Ofiara prehistorycznego kanibalizmu znaleziona w jaskini była jednak kobietą

Około 800 000 lat temu na terenach dzisiejszej Hiszpanii kanibale pożarły ludzkie dziecko, które stało się znane jako „The Boy of Gran Dolina”. Jednak nowa analiza tych starożytnych szczątków ujawniła coś zaskakującego: dziecko była dziewczynką.

Dziecko było poprzednikiem Homo, wczesnym gatunkiem homininów, który żył w Europie od 1,2 miliona do 800 000 lat temu. Odkryty w 1994 roku w jaskini Gran Dolina w górach Atapuerca w północnej Hiszpanii, gatunek znany jest przede wszystkim z fragmentów kości i zębów, co utrudniało naukowcom ustalenie płci osobników H. antecessor.

Niedawno naukowcy przetestowali nową technikę, wykorzystując rodzaj analizy dentystycznej, która z powodzeniem zidentyfikowała samce i samice innych wczesnych gatunków ludzkich. Zbadali zęby dwóch osobników z Gran Doliny: „H1” i „H3”. H1, którego szczątki zdefiniowano jako gatunek H. antecessor, w chwili śmierci miał około 13 lat i uważa się, że był to mężczyzna. Drugi osobnik, H3 – The Boy of Gran Dolina – zmarł w wieku 11 lat i również był uznawany za mężczyznę.

Analiza mikroskopowa struktury zębów przeprowadzona w ramach nowego badania ujawniła różnice między zębami H1 i H3, które naukowcy zidentyfikowali jako dymorficzne płciowo. Na podstawie porównań z zębami ludzi i innych homininów naukowcy ustalili, że H1 był samcem, ale H3 była prawdopodobnie kobieta.

Niektóre cechy szkieletu, takie jak kształt miednicy, rozmiar łuku brwiowego i wytrzymałość kości, mogą ujawnić wskazówki dotyczące płci zmarłych. Ale te cechy wskazują tylko na płeć szkieletów dorosłych, a około 75% szczątków Gran Dolina należy do dzieci przed okresem dojrzewania. Co więcej, te szkielety z jaskiń były bardzo rozdrobnione, prawdopodobnie dlatego, że były ofiarą kanibalizmu.

Jednak zęby są często dobrze zachowane w starożytnych stanowiskach archeologicznych. Inni badacze wcześniej analizowali zęby w celu określenia płci u ludzi (z dokładnością do 92,3%) w populacjach neandertalczyków z terenu Krapiny w Chorwacji oraz u wcześniejszych homininach z hiszpańskiego Sima de los Huesos („Pit of Bones”) w Atapuerca.

Korony zębów są w pełni uformowane w wieku 6 lat, a ponieważ starsze dzieci zwykle mają przynajmniej część zębów “jak u dorosłych”, analiza cech zębów „może być szczególnie przydatna w paleoantropologii do oceny płci niedojrzałych osobników” i może być zastosowana do szczątków dzieci z Gran Doliny – poinformowali naukowcy 10 marca w Journal of Anthropological Sciences.

Zęby osobników z Gran Doliny. Górny rząd przedstawia szczękę H3, a dolny widok prezentuje lewego kła szczęki należącego do H1.(Zdjęcie: García-Campos C, Martinén-Torres M, Modesto-Mata M, Martín-Francés L, Martínez de Pinillos M, Bermúdez de Castro JM./J Anthropol Sci. 2021 marca; 99.)

Cały ząb

W ramach nowego badania naukowcy przyjrzeli się górnym kłom – zębom najbardziej dymorficznym płciowo – H1 i H3. Używając mikrotomografi rentgenowskiej, naukowcy zmierzyli objętość tkanki i powierzchnię dwóch zębów i porównali je z istniejącymi skanami zębów współczesnych ludzi, pozostałościami z terenu Krapiny oraz z „Pit of Bones” z Atapuerca.

Autorzy badania odkryli, że zęby z H3 miał więcej powierzchniowego szkliwa niż zęby H1, cecha związana z żeńskimi zębami. Dla porównania, zęby z H1 miał wyższą koronę z większą ilością zębiny, gęstą tkanką kostną pod szkliwem; Wyższa zawartość zębiny jest cechą męskich zębów – podali naukowcy. Ponieważ zęby H1 były również niezwykle duże, eksperci wcześniej przypuszczali, że był to mężczyzna, a nowa analiza potwierdziła tę hipotezę. Jednak różnice między zębami H1 i H3 odpowiadały różnicom płciowym występujących w zębach ludzkich, co sugeruje, że H3 była płci żeńskiej.

„The Boy of Gran Dolina” naprawdę byłby „The Girl of Gran Dolina” – powiedziała w oświadczeniu główna autorka badań Cecilia García-Campos, antropolog fizyczny z CENIEH.

Według badań dziewczynka miała od 9 do 11 lat, kiedy została zabita i zjedzona. Nie była jedyną ofiarą; szczątki 22 osobników z H. antecessor w Gran Dolinie wykazywały oznaki kanibalizmu – ponacinane kości, złamania w miejscach wskazujących na wydobycie szpiku, a nawet ślady zębów.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego starożytnego kanibalizmu jest to, że ludzie byli łatwiejsi do złapania i bardziej pożywni niż inne zwierzęta, napisali naukowcy w 2019 roku w Journal of Human Evolution. W porównaniu z innymi rodzajami ofiar, „dużo pożywienia można uzyskać od ludzi niskim kosztem”, powiedział w oświadczeniu Jesús Rodríguez, główny autor badania z CENIEH.

Źródło: Mindy Weisberger

Indicators of sexual dimorphism in Homo antecessor permanent canines

Does optimal foraging theory explain the behavior of the oldest human cannibals?

Cannibalism was profitable for ‘Homo antecessor’

Zdjęcie:  Tom Björklund

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x