Napoje energetyczne spowodowały że mężczyzny trafia do szpitala z niewydolnością serca

Problemy z sercem młodego mężczyzny mogły zostać wywołane przez nadmierne spożywanie napojów energetyczne – zgodnie z nowym sprawozdaniem z przypadku. Trafił do szpitala z niewydolnością serca po spożywaniu czterech napojów energetycznych dziennie przez dwa lata.

Przypadek dodaje kolejną “cegiełkę” do rosnącej liczby dowodów łączących spożycie napojów energetycznych w dużych ilościach z problemami z sercem.

Według raportu opublikowanego w czwartek (15 kwietnia) w czasopiśmie BMJ Case Reports, 21-latek trafił do szpitala po tym, jak przez cztery miesiące odczuwał duszność oraz tracił wagę.

Mężczyzna poinformował, że codziennie przez około dwa lata wypijał cztery 500-mililitrowe puszki napojów energetycznych, z których każda zawierała 160 miligramów kofeiny. (Typowa filiżanka kawy zawiera około 90 mg kofeiny.)

Mężczyzna przypomniał sobie, że czasami miał epizody niestrawności, drżenia i przyspieszone bicie serca, na które nie zwracał uwagi w przeszłości. W ostatnich miesiącach czuł się tak źle i był ospały – do tego stopnia, że musiał przerwać studia, zgodnie z raportem lekarzy ze szpitala św. Tomasza w Londynie.

Po serii testów zdiagnozowano u mężczyzny dwa stany potencjalnie zagrażające życiu: niewydolność serca i niewydolność nerek. Niewydolność serca występuje, gdy mięsień sercowy nie może pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu; a niewydolność nerek ma miejsce, gdy nerki nie są w stanie prawidłowo filtrować produktów przemiany materii z krwi. W przypadku mężczyzny te dwa warunki wydawały się niezwiązane, ale każdy z nich miał poważne skutki. Lekarze tego mężczyzny dyskutowali, czy potrzebował podwójnego przeszczepu narządów (serca i nerki).

Jego niewydolność nerek była spowodowana długotrwałym, ale wcześniej nierozpoznanym stanem zwanym przewlekłą uropatia z niedrożności dróg moczowych [chronic obstructive uropathy], w której mocz nie może prawidłowo przepływać przez przewody moczowe i dlatego cofa się do nerek.

Jego lekarze rozważali wiele możliwych przyczyn jego niewydolności serca, w tym „ zespół złamanego serca ”[broken heart syndrome], kiedy główna komora pompująca serca zostaje powiększona i osłabiona oraz ma miejsce zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie serca. Jednak żadna z przyczyn nie pasuje do historii chorobowej mężczyzny i wyników testów. Autorzy podsumowali, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jego niewydolności serca był wysoki poziom spożycia napojów energetycznych, chociaż nie mogą tego udowodnić na pewno.

Wcześniejsze badania wiązały spożycie napojów energetycznych z wpływem na układ krążenia, w tym podwyższonym ciśnieniem krwi i nieprawidłowym rytmem serca. Istnieje kilka doniesień o młodych ludziach, którzy przeszli zawały serca i mieli problemy z rytmem serca po spożyciu napojów energetycznych.

Po 58 dniach pobytu w szpitalu mężczyzna został wypuszczony do domu i przepisano mu kilka leków nasercowych. Całkowicie przestał pić napoje energetyczne, a jego praca serca poprawiła się tak bardzo, że jego lekarze twierdzą, że nie potrzebuje przeszczepu serca. Jednak prawdopodobnie w przyszłości będzie potrzebował przeszczepu nerki.

Niektórzy ludzie mogą mieć predyspozycje do problemów z sercem spowodowanych napojami energetycznymi z powodu czynników biologicznych, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby określić, jakie są te czynniki – stwierdzili autorzy.

„Ten przypadek dodatkowo podkreśla potencjalne zagrożenia sercowo-naczyniowe związane z napojami energetycznymi u osób podatnych” – napisali autorzy. „Należy zapewnić wyraźne ostrzeżenia o potencjalnych zagrożeniach sercowo-naczyniowych wynikających ze spożywania dużych ilości napojów energetycznych” – podsumowali.

Źródło: Rachael Rettner

Energy drink-induced cardiomyopathy

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x