Aż 2,5 miliarda Tyranozaurów stąpało kiedyś po Ziemi

W okresie późnej kredy Tyrannosaurus rex licznie przemierzał Ziemię – w rzeczywistości aż 2,5 miliarda tych dinozaurów żyło przez okres około 2,5 miliona lat, przemierzając Amerykę Północną, polując i błyszcząc swoimi zębami (rozmiaru banana), dowodzą nowe badania.

Zdaniem naukowców znalezienie tej liczby nie było łatwym zadaniem. Po rozważeniu wielu czynników, w tym szczyt gęstości populacji drapieżnika i zasięgu występowania, ustalili, że około 20000 dorosłych osobników T. rex żyło w dowolnym momencie między około 68 a 65,5 milionami lat temu, plus lub minus współczynnik 10, naukowcy poinformowali w badaniu opublikowanym w czwartek (15 kwietnia) w czasopiśmie Science.

Warto zauważyć, że odkrycie obejmuje tylko osobniki T. rex po okresie młodocianym. To dlatego, że młodszy T. rex prawdopodobnie żył w różnych niszach i jadł inne potrawy niż starsze osobniki; co więcej, nie zawsze dożywały dojrzałości, więc nie zostały uwzględnione w ostatecznym zestawieniu, stwierdzili naukowcy.

Odkrycie, które kiedyś uważano za niemożliwe, jest pierwszym obliczeniem populacji jakiejkolwiek wymarłej bestii, która żyła dawno temu i może otworzyć drzwi do podobnych obliczeń dla innych wymarłych stworzeń – stwierdzili naukowcy.

Nieżyjący już amerykański paleontolog George Gaylord Simpson powiedział, że istnieje zbyt wiele niewiadomych, aby obliczyć ogólną liczbę wymarłych zwierząt, które istniały dawno temu. Ale w ciągu 77 lat, odkąd wpływowy naukowiec opublikował ten pomysł, paleontologia posunęła się naprzód skokowo, w tym pod względem zdolności do określenia, jak długo żył przeciętny T. rex i w jakim wieku się rozmnażał, powiedział Gregory Erickson, profesor biolog, który specjalizuje się w paleobiologii dinozaurów na Uniwersytecie Stanowym Florydy i nie był zaangażowany w badanie.

To powiedziawszy, naukowcy z badania jasno mówią o nowych badaniach, przyjmując kilka założeń. Na przykład populacja T. rex prawdopodobnie liczyła około 20 000 w dowolnym momencie, ale 95% przedział ufności – zakres liczb, w którym istnieje 95% prawdopodobieństwo, że prawdziwa liczba spadnie – wynosi od 1300 do 328 000. Innymi słowy, kiedy oblicza się całkowitą liczbę T. rexów (która obejmuje gęstość populacji, wielkość populacji w dowolnym momencie, czas pokolenia i całkowitą liczbę pokoleń), liczba osobników T. rex, które kiedykolwiek żyły, może wynosić od 140 milionów. do 42 miliardów, powiedzieli naukowcy.

„Jak zauważył Simpson, bardzo trudno jest dokonać ilościowych szacunków na podstawie zapisu kopalnego” – powiedział w oświadczeniu główny badacz Charles Marshall, dyrektor Muzeum Paleontologii Uniwersytetu Kalifornijskiego, wydziału paleontologii Philipa Sandforda Boone’a. „W naszym badaniu skupiliśmy się [na] opracowaniu solidnych ograniczeń dotyczących zmiennych, których potrzebowaliśmy do wykonywania naszych obliczeń, zamiast skupiać się na dokonywaniu najlepszych szacunków” – dodał Marshall, który jest również profesorem biologii integracyjnej i Ziemi i planetologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Spis powszechny T. rex

Marshall i jego koledzy rozpoczęli projekt od przyjrzenia się zależności między gęstością zaludnienia a masą ciała, która jest wyrażona w formule opracowanej przez Johna Damutha, biologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, który nie był zaangażowany w badanie. Ta formuła, znana jako prawo Damutha, jest rygorystyczna, ale naukowcy nadal muszą uwzględniać różnice ekologiczne, w tym to, czy zwierzę ma niski czy wysoki metabolizm i czy jest roślinożercą, wszystkożercą czy mięsożercą. Na przykład jaguary i hieny są mniej więcej tej samej wielkości, ale hieny mają gęstość populacji 50 razy większą niż jaguary – stwierdzili naukowcy.

„Nasze obliczenia zależą od tego związku między masą ciała żywych zwierząt a gęstością zaludnienia, ale niepewność związku [w przypadku T. rex ] obejmuje około dwóch rzędów wielkości” – powiedział Marshall. „Zaskakujące jest zatem, że niepewność w naszych szacunkach jest zdominowana przez tę zmienność ekologiczną, a nie przez niepewność danych paleontologicznych, których użyliśmy”.

Do obliczeń Marshall i jego koledzy musieli odgadnąć metabolizm T. rexów. Na podstawie badań zdecydowali, że T. rex był prawdopodobnie energicznym drapieżnikiem, a paleo-mięsożerca prawdopodobnie miał metabolizm między waranem z Komodo, największą żywą jaszczurką na Ziemi, a ssakiem mięsożernym, takim jak lew.

Następnie, po przejrzeniu literatury naukowej, naukowcy ustalili, że T. rex prawdopodobnie osiągnął dojrzałość płciową w wieku około 15,5 lat, prawdopodobnie dożył późnych lat dwudziestych i miał średnią masę ciała 11400 funtów (5200 kilogramów). Zespół przeanalizował również, w jaki sposób T. rex rósł w ciągu swojego życia i zauważył, że nastąpił gwałtowny wzrost w okolicach dojrzałości płciowej i mógł ważyć nawet 15 400 funtów (7000 kg).

Szacunki te pozwoliły im obliczyć, że każde pokolenie T. rex trwało około 19 lat i że te dinozaury miały średnią gęstość populacji około 1 T. rex na 38 mil kwadratowych (100 km kwadratowych).

Następnie stwierdzili, że T. rex żył na obszarze obejmującym około 888 000 mil kwadratowych (2,3 miliona km kwadratowych) i że te bestie istniały przez około 2,5 miliona lat. To doprowadziło ich do obliczenia stałej populacji  około 20 000, która żyła przez około 127 000 pokoleń, aż do wymarcia gatunku pod koniec okresu kredy, około 65,5 miliona lat temu.

(Nie) skamieniała bonanza

Według tych obliczeń istniały miliardy T. rexów, ale stosunkowo niewiele skamieniałości T. rex zostało odzyskanych. Aktualne dane pokazują, że odkryto mniej niż 100 osobników T. rexów, a wiele z nich jest znanych tylko z jednej skamieniałej kości.

„Obecnie w muzeach publicznych jest około 32 stosunkowo dobrze zachowanych post-młodych T. rexów” – powiedział Marshall. „Spośród wszystkich młodocianych dorosłych, którzy kiedykolwiek żyli, oznacza to, że mamy ich około jednego na 80 milionów”.

Jednak liczba ta jest wyższa w popularnych lokalizacjach T. rex, w tym w słynnej formacji Hell Creek w Montanie, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia skamieniałości T. rex. W tych miejscach „szacujemy, że udało nam się odnaleźć około jednego na 16 000 T. rexów, które żyły w tym regionie w tym okresie, w którym osadzały się skały” – powiedział Marshall.

Przyznał, że inni badacze mogą debatować nad niektórymi założeniami przyjętymi przez jego zespół, ale ogólnie metody, których użył, mogą zapewnić użyteczną metodę szacowania wymarłych populacji.

„Myślę, że to dało do myślenia” – powiedział Erickson w wywiadzie dla Live Science. Pomimo wielu założeń poczynionych przez naukowców, „Myślę, że zrobili to tak blisko, jak to tylko możliwe. . . . Musieli naprawdę połączyć tak wiele różnych dziedzin, żeby to wszystko połączyć i myślę, że należy im się za to pochwała.”

Źródło: Laura Geggel

Absolute abundance and preservation rate of Tyrannosaurus rex

Tempo and mode in evolution. By George Gaylord Simpson. Columbia University Press, New York City, 1944. 217 pp. of text, bibliography, and index. 36 figures, 19 tables. Price $3.50

How many T. rexes were there? Billions.

Blood flow to long bones indicates activity metabolism in mammals, reptiles and dinosaurs

Zdjęcie: Keegan Houser/University of California, Berkeley

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x