Prawdopodobnie odkryto „brakujące ogniwo” alfabetu

Napis na fragmencie dzbana znaleziony w Tel Lachish w Izraelu i datowany na około 3450 lat może stanowić „brakujące ogniwo” w historii alfabetu – poinformował zespół naukowców.

„Pochodzący z XV wieku p.n.e. napis ten jest obecnie najstarszym napisem alfabetycznym z południowego Lewantu” – napisali badacze pod kierunkiem Felixa Höflmayera, archeologa z Austriackiego Instytutu Archeologicznego, w artykule opublikowanym 14 kwietnia w czasopiśmie Antiquity.

Najwcześniejsze dowody na używające systemu liter do reprezentowania dźwięków – alfabetu – zostały znalezione w Egipcie i pochodzą z 12 dynastii (około 1981 p.n.e. do 1802 p.n.e.), a więcej przykładów pochodzących z około 1300 roku p.n.e. znaleziono w Lewancie ( obszar obejmujący współczesny Izrael) napisał w swoim artykule zespół Höflmayera. W późniejszych czasach Grecy przyjęli alfabet, a następnie Rzymianie (z ich łacińskim systemem pisma). Stosowanie alfabetu było stopniowo przyjmowane przez coraz więcej kultur.

Niedawno odkryty napis, datowany na około 1450 r. p.n.e., nazywany jest „brakującym ogniwem”, ponieważ wypełnia lukę między wczesnymi przykładami alfabetu z Egiptu a późniejszymi przykładami znalezionymi w Lewancie – napisał zespół Höflmayera. Inskrypcja dostarcza również wskazówek na temat tego, w jaki sposób alfabet mógł zostać przeniesiony do Lewantu, a zespół sugeruje, że Hyksosi z Lewantu, która rządziła północnym Egiptem do około 1550 roku p.n.e., mogli pomóc w przeniesieniu alfabetu z Egiptu do Lewantu. Ich rozumowanie opiera się na fakcie, że przez pewien czas Hyksosi kontrolowali terytorium zarówno w Lewancie, jak i północnym Egipcie. Opiera się również na fakcie, że symbole hieroglificzne zostały użyte do symbolizacji liter na tym dzbanie.

Krótki napis

Nowo odnaleziony napis jest dość krótki: pierwsze słowo inskrypcji zawiera litery ayin, bet i dalet, podczas gdy drugie słowo zawiera litery nun, pe i tav. Wszystkie te litery są częścią wczesnego alfabetu semickiego używanego kiedyś na Półwyspie Arabskim; można je dziś znaleźć również w języku hebrajskim, chociaż współczesne litery hebrajskie wyglądają inaczej.

Pisarz użył symboli hieroglificznych do przedstawienia niektórych liter; na przykład ayin był reprezentowany przez hieroglificzny symbol, który wyglądał jak oko.

„Jak w większości wczesnych alfabetycznych inskrypcji z południowego Lewantu, litera ma kształt koła, przypominającego tęczówkę z brakującą źrenicą” – napisali zespół w artykule w Antiquity.

Naukowcy nie są pewni, co oznaczają te słowa. Napis nazywany jest brakującym ogniwem, ponieważ pochodzi z około 3450 lat temu, po tym, jak pierwsze symbole alfabetyczne pojawiły się w Egipcie około 3900 lat temu, ale zanim pojawiły się ponownie w Lewancie około 3300 lat temu.

Litery w pierwszym słowie mogą wskazywać na słowo „niewolnik”, choć nie oznacza to, że napis odnosi się do zniewolonej osoby. Naukowcy zauważyli, że zachowane litery są prawdopodobnie częścią dłuższych słów, a kombinacja tych liter, które tworzą słowo „niewolnik”, jest używana w wielu innych słowach.

Napis został odkryty przez archeologów w 2018 roku w pobliżu starożytnej fortyfikacji w Tel Lachish. Naukowcy znaleźli również pozostałości jęczmienia obok fragmentu dzbana z napisem, a datowanie radiowęglowe wskazało, że jęczmień był uprawiany około 1450 roku p.n.e.

Ta data może być jednak kontrowersyjna, powiedział Benjamin Sass, profesor archeologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, który obszernie pisał o wczesnej historii alfabetu, ale nie brał udziału w badaniach. Sass zauważył, że datowanie jęczmienia może, ale nie musi, być dokładną datą inskrypcji. (Na przykład jęczmień mógł zostać zebrany później). „Dane opublikowane do tej pory dają taką możliwość [brakującego ogniwa], ale nie są pewne” – powiedział Sass.

Źródło: Owen Jarus

Early alphabetic writing in the ancient Near East: the ‘missing link’ from Tel Lachish

Zdjęcie: J. Dye, Austrian Academy of Sciences, courtesy Antiquity Publications Ltd.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x