Lasery teleskopowe mogą dać ludzkości przewagę w wojnie przeciwko kosmicznym śmieciom

Operatorzy teleskopów już lata temu wymyślili, jak sprawić, by gwiazdy przestały migotać. Teraz zespół australijskich naukowców chce wykorzystać tę samą technologię do śledzenia kosmicznych śmieci i wysadzania ich w kosmosie.

Problemem jest atmosfera ziemska: Jest nierównomierna i zniekształca światło przechodzące z kosmosu na Ziemię i z Ziemi do kosmosu. Jest to problem, ponieważ miły efekt migotania, jaki ziemska atmosfera nadaje gwiazdom, utrudnia naziemnym teleskopom dokładne obserwacje nieba. Jest to również problem dla wysiłków mających na celu zmniejszenie ryzyka śmieci kosmicznych, które zagrażają satelitom i załogowym lotom kosmicznym, jak donosi Live Science. Stacje naziemne używają laserów do śledzenia poszczególnych kawałków kosmicznych śmieci, ale lasery te są zniekształcane przez te same efekty atmosferyczne, które sprawiają, że gwiazdy mrugają. Teraz naukowcy chcą wykorzystać ,,optykę adaptatywną”, technologię, która umożliwia teleskopom niwelowanie migotania gwiazd, do ulepszenia tych systemów laserowych.

„Bez optyki adaptatywnej teleskop widzi obiekt w kosmosie jak plamę światła” – powiedziała Celine D’Orgeville, naukowiec z Australian National University i główny badacz tego projektu. „Ale dzięki optyce adaptatywnej te obiekty stają się łatwiejsze do zobaczenia, a ich obrazy stają się znacznie ostrzejsze”.

Zasadniczo optyka adaptatywna przebija się przez zniekształcenia w naszej atmosferze, dzięki czemu możemy wyraźnie zobaczyć niesamowite obrazy, które rejestrują nasze potężne teleskopy.

Optyka adaptatywna działa w teleskopach, rzutując na niebo sztuczną gwiazdę za pomocą lasera światła widzialnego. System wie, jak powinna wyglądać gwiazda laserowa, więc system może aktywnie określić, w jaki sposób atmosfera zniekształca światło. Następnie wykorzystuje te informacje do skorygowania obrazu uchwyconego przez teleskop, obliczając wstecz, jak wyglądało światło, zanim rozmyła je atmosfera.

Naukowcy zbudowali wersję tego lasera do śledzenia kosmicznych śmieci. Jest zamontowany na australijskim teleskopie używanym do obrazowania i śledzenia kosmicznych śmieci i może pomóc w dostrojeniu i kierowaniu laserem używanym do precyzyjnych pomiarów tych śmieci.

Po drodze naukowcy planują użycie takich laserów do przemieszczania śmieci kosmicznych, a nawet wypychania ich z orbity. Naukowcy twierdzą, że technologia optyki adaptatywnej może w tym pomóc. W perspektywie krótkoterminowej planują sprzedać go za pośrednictwem prywatnej firmy firmom zainteresowanym śledzeniem kosmicznych śmieci.

Źródło: Rafi Letzter

New laser to help clear the sky of space debris

Zdjęcie: Australian National University

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x