W stolicy Estonii zamykają drogę aby żaby i ropuchy mogły przejść

Ruchliwa droga w stolicy Estonii, Tallinie, została zamknięta na kwietniowe noce, aby chronić tysiące żab i ropuch podróżujących do ich lęgowisk przed samochodami.

Wolontariusze zwykle pomagają wiosną przenosić żaby i ropuchy przez drogach i mówią, że uratowali 97 000 sztuk żab i ropuch w poprzednich latach, w tym 2 000 płazów w zeszłym roku na szosie do Tallina.

Jednak w związku z pandemią koronawirusa, która w tym roku uniemożliwiła taką pomoc, zamknięcia drogi jest jedyną deską ratunkową dla płazów.

„Żaby były tutaj przed drogą” – powiedział Kristel Saarm, wolontariuszka z Estońskiego Funduszu Narodowego. „Teraz stawy, w których się rozmnażają, znajdują się po jednej stronie drogi, a zimowisko po drugiej. Dlatego są zmuszone do przejścia”.

Ponieważ ciepła nawierzchnia drogi powoduje, że płazy stają się senne i powolne, jednorazowo może utknąć na niej nawet 300 sztuk, co naraża je na spotkanie samochodem.

Tallinn rozważa zbudowanie tunelu pod drogą dla żab i ropuch lub stworzenie stawu po stronie, po której zimują, powiedział zastępca szefa dzielnicy Haabersti Oleg Siljanov.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x