Różnice rasowe etniczne i płciowe w STEM są nadal uderzająco duże

Wysiłki na rzecz promowania równości i integracji w nauce, technologii, inżynierii i matematyce [STEM ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics – akronim który powstał od pierwszych liter słów w języku angielskim: nauki, technologii, inżynierii i matematyki] mają długą drogę przed sobą, sugeruje nowy raport.

W ciągu ostatniego roku powszechne protesty w odpowiedzi na zabójstwo George’a Floyda, Breonny Taylor i innych nieuzbrojonych Czarnych wywołały wezwania do rasowej sprawiedliwości w STEM. Ruchy w mediach społecznościowych, takie jak #BlackinSTEM, zwróciły uwagę na dyskryminację, z jaką spotykają się czarnoskórzy studenci i naukowcy, a Strike for Black Lives wezwał społeczność naukową do zbudowania bardziej sprawiedliwego, antyrasistowskiego środowiska badawczego.

Opublikowana na początku kwietnia analiza federalnych danych dotyczących edukacji i zatrudnienia z ostatnich lat podkreśla, jak duże są różnice rasowe, etniczne i płciowe w STEM. „To tocząca się dyskusja w społeczności naukowej” od dziesięcioleci, mówi Cary Funk, dyrektor badań naukowych i społecznych w Pew Research Center w Waszyngtonie. Ponieważ najnowsze dane pochodzą z 2019 r., “migawka” Pew dotycząca STEM nie może ujawnić jak niedawne wezwania do różnorodności, równości i integracji mogły mieć wpływ. Ale oto cztery duże wnioski z istniejących reprezentacyjnych danych o STEM:

Pracownicy czarnoskórzy i latynoscy pozostają niedostatecznie reprezentowani na stanowiskach w STEM.

W latach 2017-2019 czarni specjaliści stanowili tylko 9 procent pracowników w STEM w Stanach Zjednoczonych – mniej niż 11 procent ich udziału w ogólnej liczbie pracowników w USA. Różnica w reprezentacji była jeszcze większa w przypadku latynoskich specjalistów, którzy stanowili tylko 8 procent osób pracujących w STEM, podczas gdy stanowili 17 procent całkowitej siły roboczej w USA. Tymczasem biali i azjatyccy specjaliści są nadal nadreprezentowani w STEM.

Niektóre zawody STEM, takie jak inżynierowie i architekci, są szczególnie “białe”. Jednak nawet dziedziny, w których jest więcej profesjonalistów ze środowisk marginalizowanych, niekoniecznie mogą pochwalić się bardziej sprzyjającym środowiskiem, zauważa Jessica Esquivel, fizyk cząstek elementarnych z Fermilab w Batavia w stanie Illinois, która nie jest zaangażowana w badania.

Na przykład, według raportu Pew, czarnoskórzy specjaliści są reprezentowani na stanowiskach związanych z opieką zdrowotną na tym samym poziomie, co ogólna siła robocza. Ale wielu białych ludzi z wykształceniem medycznym nadal wierzy w rasistowskie mity medyczne, takie jak pogląd, że Czarni ludzie mają grubszą skórę lub odczuwają mniejszy ból niż biali, donosi badanie z 2016 r. w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Statystyki STEM

Dane dotyczące zatrudnienia z lat 2017-2019 pokazują, że czarnoskórzy i latynoscy specjaliści są niedostatecznie reprezentowani w STEM w porównaniu z ich udziałem w ogólnej liczbie pracowników w USA. Z drugiej strony pracownicy azjatyccy i biali są nadreprezentowani w STEM.

Obecna różnorodność w edukacji odzwierciedla luki w reprezentacji siły roboczej.

Czarni i latynoscy studenci rzadziej zdobywają stopnie naukowe z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Na przykład czarnoskórzy studenci uzyskali 7 procent stopni licencjackich w STEM w 2018 (ostatni rok z dostępnymi danymi) – mniej niż ich 10-procentowy udział we wszystkich stopniach licencjackich w tym roku. Z drugiej strony studenci biali i azjatyccy są nadreprezentowani wśród absolwentów uczelni w STEM.

Studenci czarnoskórzy i latynoscy są również niedostatecznie reprezentowani wśród osób uzyskujących zaawansowane stopnie naukowe (magister i wyżej). Ponieważ te statystyki dotyczące wykształcenia są podobne do statystyk dotyczących zatrudnienia, autorzy badania nie widzą większych zmian w reprezentacji w miejscu pracy w najbliższej przyszłości.

Praca kobiet

Reprezentacja kobiet w STEM różni się w zależności od dziedziny. Kobiety są znacznie nadreprezentowane w służbie zdrowia, tak jak ma to miejsce od dziesięcioleci. Obecnie stanowią około 40 procent naukowców zajmujących się fizyką, w porównaniu z 22 procentami w 1990 roku. Kobiety stanowią tylko 25 procent pracowników informatycznych, w porównaniu z 32 procentami w 1990 roku.

Odsetek specjalistów w STEM, którzy są kobietami, według dziedziny, 2017-2019

Reprezentacja kobiet jest bardzo zróżnicowana w różnych dziedzinach STEM.

Kobiety stanowią około połowę specjalistów w STEM w Stanach Zjednoczonych – nieco więcej niż 47 procent całkowitej siły roboczej. W latach 2017-2019 stanowiły prawie trzy czwarte wszystkich pracowników służby zdrowia, ale przewyższali ich liczebnie mężczyźni w naukach fizycznych, informatyce i inżynierii.

Dane dotyczące edukacji w STEM nie zapowiadają poważnych zmian w reprezentacji kobiet: kobiety zdobyły aż 85% tytułów licencjackich w dziedzinach związanych ze zdrowiem, ale zaledwie 22% w inżynierii i 19% w informatyce od 2018 r.

Wśród pracowników STEM występują duże różnice w wynagrodzeniach ze względu na płeć, rasę i pochodzenie etniczne.

Typowe wynagrodzenie w latach 2017-2019 dla kobiety w STEM było około 74 procentami typowego wynagrodzenia mężczyzny w STEM. Ta różnica w wynagrodzeniach zmniejszyła się z 72% w 2016 r., ale nadal była większa niż różnica w wynagrodzeniach całej siły roboczej, gdzie kobiety zarabiały około 80% tego, co zarabiali mężczyźni.

Z drugiej strony pogłębiły się różnice rasowe i etniczne w płacach w STEM. Czarni specjaliści STEM zazwyczaj zarabiali około 78 procent zarobków białych pracowników od 2017 do 2019 r. – spadek z 81 procent w 2016 r. a typowe wynagrodzenie latynoskich specjalistów w STEM wyniosło 83 procent zarobków białych pracowników – spadek z 85 procent w 2016 r. Tymczasem, typowe zarobki azjatyckich specjalistów STEM wzrosły ze 125 procent zarobków białych pracowników do 127 procent.

Zarabianie

Typowe wynagrodzenie pracowników STEM różni się w zależności od płci, rasy i pochodzenia etnicznego. Czarni i Latynosi zarabiają mniej niż ich biali i azjatyccy koledzy. Kobiety w STEM zarabiają średnio mniej niż mężczyźni.

Typowe zarobki specjalistów STEM według demografii, lata 2017-2019

Patrząc w przyszłość

Nowe wyniki Pew są ważne, ale nie są zaskakujące, mówi Cato Laurencin, chirurg i inżynier z University of Connecticut w Farmington. „Myślę, ważniejszą kwestią jest to dlaczego liczby są tam, gdzie są”.

Bariery wejścia do STEM „są bardzo, bardzo różne w każdej grupie”, mówi Laurencin, która przewodniczy National Academy of Sciences, Engineering and Medicine Roundtable on Black Men and Black Women in Science, Engineering and Medicine. „Czarni, którzy przechodzą przez edukację STEM i zawody w STEM, naprawdę stają w obliczu przeciwności losu” – mówi.

Esquivel, współzałożyciela #BlackinPhysics, jest optymistą co do zmian. W ciągu ostatniego roku „zdaliśmy sobie sprawę z siły naszego głosu i widzę, że uda nam się coś zmienić – ponieważ rozpoczęliśmy ruchy oddolne, takie jak #BlackinPhysics, podobnie jak inicjatywa #BlackinX, które pojawiła się w czerwcu ubiegłego roku”- mówi. „Te ruchy oddolne kierowane przez studentów na wczesnym etapie kariery trzymają ludzi u władzy pod presją zmian. To naprawdę daje mi nadzieję na przyszłość ”.

Źródło: Maria Temming

Zdjęcie: TETRA IMAGES/GETTY IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x