Jedna trzecia lodowych szelfów Antarktydy może zniknać w obecnym tempie ocieplenia

Jedna trzecia rozległych lodowych szelfów Antarktydy może zapaść się do oceanu, jeśli świat ogrzeje się o 4 stopnie Celsjusza (7,2 stopnia Fahrenheita) powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Te pływające platformy ze stałą wodą nie podniosłyby bezpośrednio poziomu mórz, gdyby się stopiły; już znajdują w oceanie. Ale są to ważne bariery, które powstrzymują ogromną większość lodowców zamarzniętego kontynentu przed wydostaniem się do morze. Gdyby te lodowce śródlądowe dotarły do ​​otwartych wód, poziom morza mógłby wzrosnąć katastrofalnie.

Spośród 34% lodowców szelfowych zagrożonych zniknięciem do końca XXI wieku, wiele z nich znajduje się na Półwyspie Antarktycznym – regionie Antarktydy Zachodniej, który biegnie na północ w kierunku Ameryki Południowej. Zagrożony lód stanowi dwie trzecie zasięgu szelfu lodowego półwyspu. W sumie 500 000 kilometrów kwadratowych lodu Antarktyki byłoby zagrożonych. To region znacznie większy niż Kalifornia.

„Szelfy lodowe są ważnymi buforami, które uniemożliwiają lodowcom na lądzie swobodne wpłynięcie do oceanu i podniesienie poziomu mórz. Kiedy się zapadają [ szelfy lodowe], to tak, jakby gigantyczny korek z wanny został wyjęty, pozwalając niewyobrażalnym ilościom wody z lodowców wlać się do morza”- powiedziała w oświadczeniu naczelna autorka Ella Gilbert, naukowiec z University of Reading w Anglii.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​tego rodzaju rozpad lodowca nie jest nieunikniony. W tej chwili świat ocieplił się już o około 1 C (1,8 F) powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Gdybyśmy zdołali utrzymać ocieplenie do 2 C (3,6 F) – co niektórzy naukowcy podejrzewają, że może nie być możliwe, jak donosi Associated Press – to tylko połowa z 34% zagrożonych szelfów lodowych byłaby zagrożona. Zatrzymanie ocieplenie przy 1,5 C (2,7 F), spowoduje jeszcze mniejsze zagrożenie.

W nowym badaniu modelowano procesy, które napędzają topienie szelfów, w tym Larsen C, Wilkins, Pine Island i Shackleton, na nowym poziomie szczegółowości. Część tego topnienia już wpływa na środowisko: Larsen C już “wypluwa” gór lodowych wielkości stanów Nowej Anglii na otwarte wody.

W normalnych warunkach szelfy lodowe nieco topnieją latem. Topi się a później ponownie zamarzną, ale gdy następuje zbyt duże topnienie, woda gromadzi się na ich powierzchniach.

„Wiemy, że kiedy stopiony lód gromadzi się na powierzchni lodowych szelfów, może powodować ich pękanie i spektakularne zapadanie się” – powiedziała Gilbert w oświadczeniu.

W przeszłości naukowcy modelowali przyszłe zachowanie szelfów lodowych w skali całej Antarktydy, nie zwracając szczególnej uwagi na szczegóły poszczególnych szelfów lodowych. W tym nowym badaniu modelowano topnienie lodu w różnych scenariuszach z niespotykaną dotąd rozdzielczością i złożonością. Rezultat: wizje Antarktydy w świecie, w którym zmiany klimatyczne sięgają dalej niż niektóre pesymistyczne prognozy, oraz w świecie, w którym społeczeństwo dokonuje znacznych postępów w walce z gazami cieplarnianymi

„Myślę, że jesteśmy obecnie na dobrej drodze do osiągnięcia czegoś między 3 C a 3,5 C (5,4 do 6,3 F). Nie oznacza to, że 4 C (7,2 F) nie wchodzi w rachubę – jeśli mamy pecha i będziemy nierozsądnie działać, z pewnością temperatura tak wzrośnie”- powiedział Andrew Dessler, naukowiec z Texas A&M University, który bada perspektywy przyszłego ocieplenia i nie był zaangażowany w to badanie.

Innymi słowy, świat, w którym zmiany klimatyczne postępują do punktu, w którym jedna trzecia lodowych szelfów Antarktydy jest zagrożona, wiązałby się z poważniejszymi niepowodzeniami w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych lub odkryciem niektórych mechanizmów sprzężenia zwrotnego ocieplenia, które nie zostały jeszcze odkryte.

„Osobiście uważam, że utrzymywanie się poniżej 1,5 C (2,7 F) nie wchodzi w rachubę, chyba że zastosujemy jakiś rodzaj geoinżynierii promieniowania słonecznego” – powiedział Dessler, zauważając, że nie każdy naukowiec zgadza się z jego słowami. „2 C (3,6 F) będzie bardzo, bardzo trudne, ale wierzę, że nadal moglibyśmy ograniczyć ocieplenie bez znaczących kosztów ekonomicznych, gdyby wszystkie rządy świata współpracowały ze sobą w sprawie zmian klimatycznych. Czy to jest prawdodpobne? Sami musi zdecydować”.

Badanie zostało opublikowane 8 kwietnia w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Źródło: Rafi Letzter

THIRD OF ANTARCTIC ICE SHELF AREA AT RISK OF COLLAPSE AS PLANET WARMS

Surface melt and runoff on Antarctic ice shelves at 1.5°C, 2°C and 4°C of future warming

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x