Dlaczego koty mają „fałdę skóry” na brzuch?

Grube koty są urocze, ale nie każdy kot, który wygląda tak, jakby miał duży brzuch, ma nadwagę. Chociaż część “spodu kota”, która kołysze się podczas spaceru, może wyglądać jak brzuszek, w rzeczywistości nie jest to wcale brzuszek. Więc co to jest?

Ten kawałek skóry, futra i tłuszczu to warstwa ochronna zwana primordial pouch [pierwotnym woreczkiem]. Jest umieszczony na całej długości brzucha kota. Te primordial pouch są czymś zupełnie normalnym – powiedział José Arce, prezydent-elekt American Veterinary Medical Association. Wszystkie koty mają primordial pouch, ale różnią się one znacznie rozmiarami; niektóre są prawie niewykrywalne. Najłatwiej jest zobaczyć primordial pouch. gdy przesuwa się w przód i w tył, gdy kot biegnie.

Istnieją trzy główne teorie wyjaśniające, dlaczego koty mają primordial pouch, powiedział Arce. Po pierwsze, chroni narządy wewnętrzne podczas walki, dodając dodatkową warstwę między pazurami lub zębami a wnętrznościami kota.

Druga teoria mówi, że primordial pouch pozwala kotom poruszać się szybciej. Rozciąga się, gdy koty biegają, zapewniając im dodatkową elastyczność i możliwość szybkiego przemieszczania się [dużymi susami] – cechy, które mogą pomóc im uniknąć drapieżników lub złapać zdobycz.

Inną możliwością jest to, że primordial pouch stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania żywności po dużym posiłku. Na wolności koty nie otrzymują posiłków codziennie; jedzą, kiedy tylko mogą, i mogą przechowywać tłuszcz z dużej ofiary w swoim primordial pouch przez kilka dni.

Primordial pouch nie są unikalne dla kotów domowych. Arce zauważył, że duże koty, takie jak lwy i tygrysy , mają je z tych samych powodów. U kotów domowych primordial pouch zaczyna się rozwijać w wieku około 6 miesięcy, zarówno u samców, jak i u samic.

Ważne jest, aby móc stwierdzić, czy Twój kot ma dużą primordial pouch, czy też ma nadwagę. Arce powiedział, że podobnie jak u ludzi otyłość może prowadzić do problemów z sercem, cukrzycy i nadciśnienia. Dodał, że nadwaga może również zwiększać ryzyko zapalenia stawów i niektórych rodzajów raka u kotów.

Jednym ze sposobów rozróżnienia primordial pouch od nadwagi jest kształt kota, powiedział Arce. Koty otyłe mają bardziej okrągłe ciało niż koty o zdrowej wadze z dużymi primordial pouch. Jeśli stoisz nad kotem, powinieneś widzieć wgłębienie na biodrach, czyli w talii kota. Brzuch otyłego kota pochodzi z górnej części spodu i ciągnie się w dół, ale primordial pouch zaczynają się niżej i skierowany jest w kierunku tylnych nóg. Innym sposobem na stwierdzenie jest to, że jeśli musisz mocno naciskać, aby poczuć żebra kota, prawdopodobnie zwierzę ma nadwagę. Wreszcie brzuchy nie kołyszą się tak, jak robi to primordial pouch, gdy koty chodzą lub biegają.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma nadwagę, zapytaj lekarza weterynarii. Mogą zasugerować karmienie kota dietą niskotłuszczową i bogatą w błonnik, powiedział Arce. Aby utrzymać kota w zdrowiu, upewnij się, że osiąga zalecany cel 15 minut ćwiczeń dziennie, zachęcając go do zabawy zabawkami. Jeśli Twój kot nie jest przyzwyczajony do ćwiczeń, zacznij powoli. Jeśli dyszy, prawdopodobnie sam się nadmiernie męczy.

Źródło: Tara Santora / livescience.com

Zdjęcie: Shutterstock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x