Erupcja wulkanu wstrząsa wyspą na Karaibach

Wulkan na karaibskiej wyspie Saint Vincent wybuchł w piątek (9 kwietnia) w następstwie wzmożonej aktywności sejsmicznej, wyrzucając popiół na dziesiątki tysięcy metrów w powietrze.

O 9:08 ET, Narodowa Organizacja Zarządzania Kryzysowego (National Emergency Management Organization / NEMO) na Saint Vincent i Grenadynach napisała na Twitterze, że wulkan właśnie obudził się w wyniku „wybuchowej erupcji”. O 9:45 ET organizacja opublikowała na Twitterze, że pióropusz popiołu z wulkanu o nazwie La Soufrière wzniosły się w powietrze na wysokość 6 000 metrów i skierowały się na wschód, w kierunku Oceanu Atlantyckiego.

W czwartek (8 kwietnia) władze lokalne nakazały obowiązkową ewakuację dla ludzi mieszkających wokół wulkanu, po tym, jak naukowcy zaalarmowali ich o zwiększonej aktywności sejsmicznej, która sugerowała, że ​​magma jest blisko powierzchni, a erupcja jest nieuchronna, donosi The Associated Press. Według AP, rozkaz ewakuacji dotyczył około 16 000 osób zamieszkujących tzw. czerwoną strefę wokół wulkanu. Niektórzy ewakuowani udawali się do pobliskich schronów, podczas gdy inni mieli wejść na pokład pustych statków wycieczkowych; niektórzy mieli zostać przetransportowani na pobliskie wyspy, poinformował AP.

Ewakuacje ludzi nadal jest prowadzona w czerwonych i pomarańczowych strefach, NEMO napisał na Twitterze o 11:46 ET. Jednak „silny opad popiołu zatrzymał ten proces w pewnym stopniu, ponieważ widoczność jest wyjątkowo słaba”.

Dane satelitarne zebrane 3 stycznia 2021 r. Pokazują anomalię termiczną w wulkanie La Soufrière, sugerującą występowanie magmy blisko powierzchni. (Źródło zdjęcia: Sentinelhub, Zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel (2021), przetworzone przez ESA.)

Pandemia jest dodatkowym utrudnieniem przeszkadzającym w ewakuacji. Ale na konferencji prasowej w czwartek premier Ralph Gonsalves powiedział, że schroniska i ewakuacje będą podlegały surowym protokołom zdrowotnym, takim jak obowiązkowe noszenie masek i zachowanie dystansu społecznego, jeśli to możliwe.

La Soufrière był uśpiony przez dziesięciolecia po ostatniej erupcji w 1979 roku, ale zaczął wykazywać oznaki nowej aktywności pod koniec grudnia. Wcześniej wybuchł w 1902 roku zabił prawie 1700 osób. Według AP nie ma żadnych bezpośrednich raportów o ofiarach tej erupcji.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Explosive eruption rocks volcano on Caribbean’s St. Vincent

Caribbean Volcano Erupts, Spewing Ash and Smoke for Miles

Zdjęcie: Hemis/Alamy

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x