Odkryto śmiercionośnego węża i nazwano go na cześć zmieniającej kształt chińskiej bogini

Według naukowców, po tym, jak przez dziesięciolecia udawał znacznie mniej niebezpieczny gatunek, odkryto nowego, śmiercionośnego węża, który nazwał go na cześć zmieniającej kształt bogini z chińskiej legendy.

Nowy gatunek to gatunek kraita [bungarus] występującego w południowo-zachodnich Chinach i północnej Birmie, który wcześniej był klasyfikowany jako niemrawiec prążkowany ( Bungarus multicinctus ). Jednak różnice morfologiczne i genetyczne, a także szczególnie bolesne i śmiertelne ugryzienie wystarczyły, aby zaklasyfikować tego gada jako własny gatunek.

Naukowcy nazwali nowego węża krait Suzhena ( Bungarus suzhenae ) na cześć Bai Su Zhen – potężnej bogini zmieniającej się w węża z tradycyjnych chińskich mitach.

„Jest bardzo niebezpieczny” – powiedział badacz Gernot Vogel z Towarzystwa Herpetologii Azji Południowo-Wschodniej w Niemczech. „Ponieważ kraits są wysoce śmiercionośne, zrozumienie ich różnorodności gatunkowej i rozmieszczenia geograficznego ma kluczowe znaczenie dla ratowania życia ludzkiego”.

Naukowcy mają nadzieję, że nowa klasyfikacja umożliwi lokalnym społecznościom identyfikację śmiertelnego węża i uniknięcie potencjalnie śmiertelnych interakcji, a także pomoże naukowcom opracować nową antytoksynę do leczenia ukąszeń krait Suzhena.

Nowe gatunki węży

Kraity od dawna są koszmarem taksonomistów. Krait Suzhena był jednym z czterech różnych gatunków, które do niedawna były zbiorczo określane jako jeden gatunek zwany niemrawiec prążkowany (Many-banded krait). Wszystkie gatunki są przeważnie czarno-białe i na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, ale krait Suzhena ma wyraźną liczbę pasm na ciele i jest dłuższy niż inne gatunki.

„Nasz najdłuższy okaz miał 135,5 centymetra, ale brakowało części ogona, więc z pewnością był większy niż 150 cm” – powiedział Vogel. „Możemy spodziewać się długości około 180 cm”.

Inne subtelne różnice stwierdzono w zębach, ubarwieniu spodniej strony ogona i kształcie półprącia [hemipenów] – wężowego odpowiednika penisa, który jest podzielony na dwie części – u samców, powiedział Vogel.

Jednak jednym z głównych powodów, dla których badacze zdali sobie sprawę z odrębności krait Suzhena, są jego ukąszenia. Chociaż większość kraitów jest jadowita, nie wszystkie ugryzienia są śmiertelne, a ugryzienie przez niemrawca prążkowanego jest zwykle bezbolesne i nie powoduje wizualnego śladu. Jednak ugryzienie przez krait Suzhena jest bolesne, pozostawia ciemną plamę wokół ugryzionego obszaru i może być śmiertelne.

Legendarny wąż

Krait Suzhena zawdzięcza swoją nazwę jednej z najsłynniejszych opowieści ludowych w Chinach – Legendzie Białego Węża. W tej opowieści bogini węży Bai Su Zhen przybiera ludzką postać i zakochuje się w mężczyźnie, ale bogowie tego zakazują i zostaje uwięziona w wieży na wieczność. Bai Su Zhen jest uważane za symbol miłości i dobroci w mitologii chińskiej.

Ta historia została powtórzona w wielu różnych formatach, w tym w oryginalnej serii Netflix o tej samej nazwie, ale krait Suzhena jest pierwszym wężem, którego nazwa pochodzi od zmieniającej kształt bogini.

„Czarno-biały Suzhen’s krait jest jednym z węży najbardziej podobnych w naturze do białego węża, więc zdecydowaliśmy się nazwać go imieniem Bai Su Zhen” – napisali naukowcy w oświadczeniu.

Ważne odkrycie

Krait Suzhen jest niezwykle niebezpieczny ze względu na połączenie jego śmiercionośnego jadu i  anonimowości – do tej pory – wśród innych węży z gatunku kraitów w Azji.

Uważa się, że krait Suzhena jest odpowiedzialny za szereg głośnych incydentów z udziałem herpetologów, w tym śmierć słynnego badacza węży Josepha B. Slowinskiego w 2001 roku, po tym, jak został ugryziony przez jednego. Niedawno chiński herpetolog Mian Hou przeżył ugryzienie w 2015 roku po przewiezieniu go do szpitala.

Jednak miejscowi są najbardziej narażeni na ugryzienie. „Gatunki Krait są aktywne w nocy i często wchodzą do domów w poszukiwaniu pożywienia” – powiedział Vogel. „Często śpiący ludzie są gryzieni dotykając węża podczas snu”.

Miejmy nadzieję, że klasyfikacja krait Suzhena jako jego własnego gatunku może pomóc zwiększyć świadomość i przyspieszyć opracowanie leczenia.

„Dzięki odpowiedniemu opisowi i klasyfikacji śmiercionośnych węży, badania jadu, rozwojem antytoksyny, odpowiednie leczenie ukąszeń węży może postępować szybciej” – powiedział Vogel.

Badanie zostało opublikowane online 6 kwietnia w czasopiśmie ZooKeys.

Źródło: Harry Baker

New deadly snake from Asia named after character from Chinese myth ‘Legend of White Snake’

Multiple lines of evidence reveal a new species of Krait (Squamata, Elapidae, Bungarus) from Southwestern China and Northern Myanmar

Zdjęcie:  Dr Li Ding

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x