„Lasy widma” atakują wybrzeże Karoliny Północnej

Zmiany klimatyczne przekształciły ogromne połacie chronionych lasów w Północnej Karolinie w martwe „lasy widma”, jak wynika z nowych badań.

Te upiorne lasy – tysiące bezlistnych pni i przewróconych drzew, w miejscu w którym kiedyś był zdrowy las – zajęły około 11% drzewostanu w Narodowym Rezerwacie Przyrody Alligator River w Karolinie Północnej w ciągu ostatnich trzech dekad w wyniku czego powstały dziesiątki tysięcy akrów martwej zieleni – stwierdzili naukowcy.

Takie wymieranie jest oczekiwanym efektem podniesienia się poziomu morza, co powoduje wystawienie większej części lądu na działanie słonej wody morskiej, która dosłownie wysysa wilgoć z nasion i gleby – napisali autorzy. Jednak „nie tylko obrzeże staje się bardziej wilgotne” – powiedziała w oświadczeniu główna autorka badań Emily Ury, biolog z Duke University w Durham w Północnej Karolinie.

Po przeanalizowaniu tysięcy zdjęć satelitarnych NASA Landsat wykonanych w latach 1985-2019, Ury i jej koledzy obliczyli, że w tym okresie ponad 21000 akrów (8500 hektarów) lasów zostało przekształconych w lasy widmo. Co ciekawe, ponad połowa nowo “zabitych” lasów znajdowała się w odległości ponad 1 kilometra w głąb lądu od najbliższego wybrzeża, z dala od zasięgu przypływów.

Wiele czynników doprowadziło do “upadku” tych lasów w głębi lądu – w tym setki kilometrów rowów melioracyjnych, które odprowadzają wodę morską dalej w głąb lądu – ale fala sztormowa, która towarzyszyła huraganowi Irene w 2011 roku, okazał się najbardziej niszczycielski. Podczas fali, wysoka na 1,8 metra ściana wody “wbiła się” na odległość ponad 2 km w głąb lądu, zalewając wszystko.

Główna autorka badania, Emily Ury, mierzy zasolenie gleby w Północnej Karolinie. (Zdjęcie: Emily Bernhardt, Duke University)

Naukowcy napisali, że Narodowy Rezerwat Przyrody Alligator River wciąż wracał do zdrowia po pięcioletniej suszy, a kiedy uderzył huragan w to miejsce, wynikłe z tego szkody były ogromne. Tylko w 2012 roku ponad 11 000 akrów (4400 hektarów) drzew zmieniło się w „widma”, znacznie przewyższając 2800 akrów (1100 hektarów) przybrzeżnych terenów, które zostały utracone w wyniku podniesienia się poziomu morza w ciągu 35 lat badań. Naukowcy dodali, że te rozległe nowe obszary umierających drzew są wyraźnie widoczne z kosmosu.

W miarę wzrostu poziomu mórz w odpowiedzi na zmiany klimatyczne oczekuje się, że gwałtowne sztormy, takie jak wywołane przez Irene, staną się bardziej destrukcyjne i spowodują większe powodzie. Te gwałtowne wzrosty są „najpilniejszym krótkoterminowym problemem związanym z podnoszeniem się poziomu morza”, powiedział Jacky Austermann, adiunkt na Columbia University w Nowym Jorku . Wnioski wyciągnięte z Karoliny Północnej mogą pomóc naukowcom przewidywać i zarządzać szkodliwymi skutkami przyszłych fal sztormowych na całym świecie – podsumowali autorzy badania.

Źródło: Brandon Specktor

MAPPING NORTH CAROLINA’S GHOST FORESTS FROM 430 MILES UP

Zdjęcie: NASA / U.S. Geological Survey

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x