Zdaniem naukowców wirusy te najprawdopodobniej wywołają następną pandemię

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 jest najnowszym patogenem, który „przenosi się” ze zwierząt na ludzi, ale setki tysięcy innych wirusów czających się w zwierzętach mogą stanowić podobne zagrożenie. Teraz nowe narzędzie internetowe klasyfikuje wirusy według ich potencjału przeskakiwania ze zwierząt na ludzi i wywoływania pandemii.

Narzędzie o nazwie SpillOver zasadniczo tworzy „listę obserwacyjną” nowo odkrytych wirusów zwierzęcych, które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Naukowcy mają nadzieję, że ich ogólnodostępne narzędzie będzie mogło być wykorzystywane przez innych naukowców, decydentów i urzędników zajmujących się zdrowiem publicznym, aby nadać wirusom priorytet do dalszych badań, nadzoru i działań ograniczających ryzyko, takich jak ewentualne opracowywanie szczepionek lub leków, zanim choroba się rozprzestrzeni.

„SARS-CoV-2 to tylko jeden z wielu tysięcy wirusów, które mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi” – Zoë Grange, która kierowała rozwojem SpillOver jako badacz z tytułem doktora w One Health Institute w University of California, Davis (UC Davis), powiedziała w oświadczeniu . „Musimy nie tylko zidentyfikować, ale także nadać priorytet zagrożeniom wirusowym o największym ryzyku rozprzestrzeniania się, zanim nastąpi kolejna niszczycielska pandemia”.

Ryzyko spillover

Wiadomo, że około 250 wirusów jest „odzwierzęcych”, co oznacza, że ​​przeniosły się już ze zwierząt na ludzi, a szacuje się, że ponad 500 000 wirusów ma potencjał rozprzestrzeniania się – napisali naukowcy w artykule na temat narzędzia SpillOver, opublikowanym w poniedziałek (5 kwietnia) w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences. Ale nie jest równe prawdopodobieństwo, że każdy wirus przeskoczy ze zwierząt na ludzi. Dlatego naukowcy stworzyli „ranking” dla wirusów jako sposób oceny i porównania ich ryzyka.

Aby uzyskać wynik, narzędzie bierze pod uwagę 32 czynniki ryzyka związane z wirusem i jego żywicielem, takie jak liczba gatunków zwierząt zakażonych przez wirus i częstotliwość interakcji ludzi z dzikimi zwierzętami na obszarach, na których wykryto wirusa.

Następnie naukowcy wykorzystali to narzędzie do uszeregowania 887 wirusów dzikich zwierząt na podstawie ryzyka rozprzestrzeniania się. (Większość wirusów uwzględnionych w rankingach jest nowo odkryta, ale niektóre są już znane jako odzwierzęce).

Top 12 wirusów na liście to znane patogeny odzwierzęce, z wirusem Lassa na pierwszym miejscu, SARS-CoV-2 na drugim, a na trzecim z wirusem Ebola. (Głównym żywicielem zwierzęcym wirusa Lassa są szczury, a uważa się, że głównym żywicielem wirusa Ebola są nietoperze. Głównym żywicielem zwierzęcym SARS-CoV-2 jest nieznany, ale stwierdzono, że wirus zakaża norki, lwy i tygrysy.)

Autorzy powiedzieli, że spodziewają się tego wyniku – znanych chorób odzwierzęcych w rankingu na szczycie – i wykorzystali go do walidacji narzędzia.

Ale biorąc pod uwagę obecne, szeroko sięgające zagrożenie dla zdrowia ludzi, dlaczego SARS-CoV-2 nie zajął pierwszego miejsca? Naukowcy powiedzieli, że ich narzędzie ocenia potencjał przyszłych zdarzeń zewnętrznych. Niektóre ważne informacje na temat SARS-CoV-2 pozostają nieznane, takie jak liczba gatunków żywicieli, które zakaża, i może zająć pierwsze miejsce, gdy naukowcy dowiedzą się o nim więcej – stwierdzili autorzy.

Wśród wirusów, które jeszcze nie są odzwierzęce, czołowym wirusem był koronawirus 229E (szczep nietoperza), który należy do tej samej rodziny wirusów co SARS-CoV-2 i infekuje nietoperze w Afryce, zgodnie z informacjami uzyskanymi ze SpillOver. Innym wirusem o najwyższej randze jest koronawirus PREDICT CoV-35, który również należy do rodziny koronawirusów i infekuje nietoperze w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

Autorzy zauważyli, że SpillOver to platforma crowdsourcingowa, która umożliwia innym badaczom przekazywanie danych o wirusach już znajdujących się na liście lub dodawanie wirusów do listy, a rankingi mogą się zmieniać wraz z dodawaniem nowych danych.

„To narzędzie ma na celu rozpoczęcie globalnej rozmowy, która pozwoli nam wyjść daleko poza to, w jaki sposób myśleliśmy o klasyfikowaniu wirusów w przeszłości i umożliwi współpracę naukową w czasie rzeczywistym w celu wczesnej identyfikacji nowych zagrożeń” – współautorka badania Jonna Mazet, profesor w Szkole Medycyny Weterynaryjnej UC Davis, powiedział w oświadczeniu. „SpillOver może pomóc pogłębić naszą wiedzę na temat wirusowych zagrożeń zdrowia i umożliwić nam podjęcie działań w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się choroby, zanim kolejne pandemie mogą wybuchnąć”.

Źródło: Rachael Rettner

Ranking virus spillover risk

Ranking the risk of animal-to-human spillover for newly discovered viruses

Zdjęcie: Arterra/Universal Images Group via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x