W Walii odkryto średniowieczne złote monety i pierścień z czaszką

W Wali wykrywacz metali odkrył dziewięć bezcennych cennych przedmiotów z okresu średniowiecza i post-średniowiecza, w tym złoty pierścionek ozdobiony upiornie wyglądającą czaszką wykonaną z białej emalii.

Po przeanalizowaniu tych osobliwości, Graeme David Hughes, starszy koroner z South Wales Central w Wielkiej Brytanii, oficjalnie ogłosił znalezisko „skarbem”, terminem odnoszącym się do prawdziwych, często metalowych artefaktów, które spełniają określone kryteria archeologiczne, zgodnie z U.K.’s Portable Antiquities Scheme.

W sumie skarb obejmuje trzy złote i jedna srebrną monetę, złote i srebrne pierścienie oraz przedmioty osobiste noszone przez członków wyższych klas społeczeństwa walijskiego od IX do XVII wieku naszej ery, zgodnie z oświadczeniem Amgueddfa Cymru – National Muzeum Wales wydanym 29 marca.

Upiorny pierścień z czaszką zwrócił uwagę wykrywacza metali Davida Balfoura, który znalazł go w walijskiej wspólnocie Carreghofa. Inkrustowana emalią czaszka prawdopodobnie symbolizuje śmierć, ponieważ jest otoczona zwrotem „Memento Mori” – po łacinie „pamiętaj, że (musisz) umrzeć”. Analiza kształtu, stylu i pisma wskazuje, że pochodzi on z lat 1550-1650.

„To rzadki przykład pierścienia memento mori z czasów Tudorów lub wczesnych Stuartów o wyraźnym walijskim pochodzeniu” – powiedział w oświadczeniu Mark Redknap, zastępca dyrektora ds. Kolekcji i badań w Amgueddfa Cymru – National Museum Wales. „Odzwierciedla wysoką śmiertelność tego okresu, motyw i napis wyrażający krótkotrwałość i marność życia”.

XVII-wieczne złote monet znalezione w Trefeglwys w Powys. (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

Średniowieczna srebrna broszka odkryta w Montgomery, Powys (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

Post-średniowieczny złoty pierścień, który został wykopany w Talgarth, Powys (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

Średniowieczny srebrny uchwyt odkryty w Llancarfan, Vale of Glamorgan (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

Późnośredniowieczny, pozłacany pierścień odkopany w Tregynon, Powys (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

Wykrywacze metali Chrisa Perkinsa i Shawna Hendry odkryły jeden ze skarbów – trzy średniowieczne złote monety – w Llanwrtyd w kwietniu 2019 r. Złote monety, zwane „szlachcicami [nobles]”, zostały wybite w latach 1327–1399 za panowania Edwarda III i jego następca Ryszard II. Wtedy te trzy monety miały łączną wartość 20 szylingów, co stanowi równowartość 50-dniowego wynagrodzenia zarobionego przez wykwalifikowanego handlowca.

Jest prawdopodobne, że monety te zostały zakopane na przechowanie pod koniec XIV wieku i z jakiegoś nieznanego powodu nigdy nie zostały odkopane, zgodnie z oświadczeniem.

„Szlachcice” ze średniowiecznego skarbu złotych monet odkrytych w Llanwrtyd, Powys. (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

Innym skarbem było pięć srebrnych monet – cztery kasze [groats] (nazwa nieistniejących już monet o wartości 4 pensów) oraz „podwójny patard” z Księstwa Burgundii w kontynentalnej Europie. Monety te, odkryte przez Aleda Robertsa i Grahama Wooda w Churchstoke w maju 2019 roku, zostały zakopane za panowania Henryka VIII około 1530 roku. Archeolodzy zauważyli, że twarz króla zdobi trzy monety.

Monety z Churchstoke. (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

Inny skarb, wczesnośredniowieczny, srebrny podwójny haczyk, był prawdopodobnie używany przez Anglosasów w IX wieku. Prawdopodobnie miał dwa cele: zapiąć górną część garderoby i służyć jako stylowa biżuteria, ponieważ była ozdobiona zwierzęcymi wzorami.

Stuart Fletcher wykrywaczem metali, znalazł haczyk w Churchstoke.

„Ten niezwykły przedmiot jest pierwszym zapięciem z podwójnym haczykiem w stylu anglosaskim zidentyfikowanym w Walii” – powiedział Redknap. „Odzwierciedlając status pierwotnego właściciela, dostarcza nowych dowodów na obecność stylu anglosaskiego we wczesnych królestwach walijskich oraz tyglach stylów i wpływów, z których miała wyłonić się walijska tożsamość”.

Wczesnośredniowieczny srebrny podwójny haczyk, odkryty w Churchstoke w Powys. (Zdjęcie: Amgueddfa Cymru – National Museum Wales)

W międzyczasie w mieście Talgarth znaleziono kolejny złoty pierścionek – zwany posie ring [pierścienie posie to złote pierścienie z krótkim napisem na ich powierzchni.] z wygrawerowanym hasłem „Bądź wytrwały do ​​końca”. Pochodzi z końca XVII lub początku XVIII wieku, zgodnie z oświadczeniem.

Te nowo odkryte artefakty należą od 20 do 45 skarbów odnajdywanych co roku w Walii. Ponad 550 skarbów zostało znalezionych i przeanalizowanych od czasu powstania programu Portable Antiquities Scheme w Walii w 1997 roku.

Źródło: Laura Geggel

Summary Definition of Treasure

Medieval and post-medieval objects from Powys and Vale of Glamorgan declared treasure

Zdjęcie: Amgueddfa Cymru — National Museum Wales

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x