Ziewanie pomaga lwom synchronizować ruchy ich grup

Zobacz, jak grupa lwów ziewa i może wydawać się, że to nic innego, jak tylko duże, leniwe senne koty, ale nowe badania sugerują, że te ziewnięcia mogą subtelnie przekazywać ważne sygnały społeczne. Ziewanie jest zaraźliwe nie tylko wśród lwów, ale wydaje się, że pomaga drapieżnikom w synchronizowaniu ich ruchów, donoszą badacze 16 marca w Animal Behaviour .

Odkrycie było częściowo przypadkowe, mówi Elisabetta Palagi, etolog z Uniwersytetu w Pizie we Włoszech. Badając zachowania zabawowe u hien cętkowanych w Afryce Południowej, ona i współpracownicy często mieli okazję jednocześnie obserwować lwy ( Panthera leo ). Szybko zauważyła, że ​​lwy ziewają dość często, w krótkich odstępach czasu.

Ziewanie jest wszechobecne wśród kręgowców, prawdopodobnie poprawia przepływ krwi do czaszki, chłodzi mózg i wspomaga czujność, szczególnie podczas “zaczynania i kończenia odpoczynku”. Ryby i gady będą ziewać, ale wydaje się, że kręgowce społeczne, takie jak ptaki i ssaki, wykorzystują ziewanie w celach sprzyjających życiu w grupie. U wielu gatunków – takich jak ludzie, małpy, a nawet papugi – ziewanie jest zaraźliwe.

Widok ziewających lwów przypomniał Palagi o jej własnej pracy nad zaraźliwym ziewaniem naczelnych. Czy ziewanie lwów miało funkcje społeczne? Palagi i jej zespół zaczęli nagrywać filmy z dużymi kotami, analizując, kiedy ziewają i jak się podczas tego zachowują.

W ciągu czterech miesięcy w 2019 r. naukowcy uważnie monitorowali 19 lwów w prywatnym rezerwacie zwierzyny łownej Greater Makalali, na zachód od Parku Narodowego Krugera. Zespół odkrył, że prawdopodobieństwo ziewania przez lwy, które ujrzały innego członka stada, było 139 razy większe w ciągu następnych trzech minut od zobaczenia.

Ale “zaraźliwe ziewanie” na tym się nie kończyło. Lwy, które “zostały zarażone ziewaniem” innego lwa, 11 razy częściej naśladowały ruchy pierwotnego ziewacza niż te, które nie “zostały zarażone”. Ta „synchronizacja ” obejmowała ziewanie jednego lwa, potem ziewanie drugiego, potem pierwszy wstaje i chodzi dookoła lub kładzenie się z powrotem, a drugi robił to samo.

U lwów zaraźliwe ziewanie może być ważne dla zachowania spójności społecznej, mówi Palagi. Ziewnięcia, pomagają lwom zharmonizować ruchy grupowe, „jeśli zarażenie ziewaniem wyewoluowało, aby sprzyjać tworzeniu się więzi”, mówi Palagi, „po zdarzeniu zarażenia ziewaniem oba zwierzęta muszą zrobić coś razem (np. wstać i chodzić), aby zwiększyć prawdopodobieństwo interakcji”.

Inni badacze postawili hipotezę, że ziewanie może pomóc w koordynowaniu zachowań grupowych u niektórych gatunków, zauważa Andrew Gallup, biopsycholog z State University of New York Polytechnic Institute w Utica. „Ale to jest pierwsze badanie, o którym wiem, że faktycznie próbowano to określić ilościowo” – mówi.

„Rozprzestrzenianie się [ziewania] w grupie poprzez zarażenie może służyć wzmocnieniu ogólnej czujności zbiorowej” – mówi Gallup. „Myślę, że w miarę upływu czasu odkryjemy, że zaraźliwe ziewanie jest bardziej powszechne wśród niektórych z tych wysoce społecznych gatunków”.

Palagi zauważa, że ​​ziewanie często oznacza zmianę między różnymi stanami fizjologicznymi lub emocjonalnymi. Tak więc ziewanie może być dla jednostki z gatunku społecznego dobrym sposobem na poinformowanie kolegów z grupy, że doświadcza jakiejś wewnętrznej zmiany.

„Ziewanie jest powszechnym zachowaniem, ale myślę, że jest jednym z najbardziej tajemniczych” – mówi Palagi, ponieważ wydaje się, że ma różne funkcje w zależności od gatunku.

Źródło: Jake Buehler

Zdjęcie: MANOJ SHAH/GETTY IMAGES PLUS

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x