Tatuaże zmieniające kolor mogą informować kiedy zachorujesz

Wszczepialne czujniki, które wykrywają zmiany w chemii organizmu, od dawna są przedmiotem zainteresowania naukowców, ponieważ są przydatne do monitorowania postępu choroby lub skuteczności leczenia. Jednak czujniki te nie mogą pozostawać na miejscu przez długi czas, ponieważ są zwykle odrzucane przez organizm po kilku dniach lub z czasem stają się mniej skuteczne.

Teraz naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (JGU) opracowali wszczepialny czujnik, który może pozostawać w organizmie przez kilka miesięcy .

Czujnik oparty jest na nanocząsteczkach złota, które są modyfikowane receptorami dla określonych cząsteczek. Jest osadzony w sztucznej tkance, która jest następnie wszczepiana pod skórę.

Nanocząsteczki złota reagują na zmiany w swoim otoczeniu, zmieniając kolor. Zespół wykorzystał tę koncepcję do stworzenia czujników.

„Nasz czujnik jest jak niewidzialny tatuaż, niewiele większy od centa i cieńszy niż jeden milimetr” – powiedział prof. Carsten Soennichsen, szef Grupy Nanobiotechnology w JGU.

W badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie Nano Letters, naukowcy wszczepili czujniki pod skórę bezwłosych szczurów. Zmiany koloru czujników wykryto po podaniu szczurom różnych dawek antybiotyku.

Zmiana koloru została wykryta przez skórę za pomocą nieinwazyjnego urządzenia. Stwierdzono, że czujnik pozostaje stabilny i działa przez kilka miesięcy.

„Ponieważ nanocząstki można łatwo pokrywać różnymi receptorami, stanowią idealną platformę dla wszczepianych czujników” – wyjaśniła dr Katharina Kaefer, pierwsza autorka badania.

W przyszłości takie czujniki oparte na nanocząsteczkach złota mogłyby zostać wykorzystane do monitorowania biomarkerów lub leków w organizmie, dzięki czemu będą przydatne w opracowywaniu leków, badaniach medycznych, leczeniu chorób przewlekłych lub medycynie personalizowanej.

Źródło: Alice Lipscombe-Southwell

Implantable Sensors Based on Gold Nanoparticles for Continuous Long-Term Concentration Monitoring in the Body

Zdjęcie: Science Focus

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x