Parada 22 zmumifikowanych faraonów

Dwudziestu dwóch zmumifikowanych królów i królowe paradowało przez stolicę Egiptu, Kair 3 kwietnia, każda „platforma” przypominający lśniący wojenny rydwan.

18 królów i cztery królowe zostały przeniesione z Muzeum Egipskiego na placu Tahrir do nowego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej, oddalonego o około 5 kilometrów. Parada przebiegała w dół Nilu i obejmowała członków rodziny królewskiej od 17 do 20 dynastii starożytnego Egiptu, która miała miejsce między 3500 a 3100 lat temu.

Każda mumia siedziała w wypełnionym azotem pudełku na szczycie ozdobionego pojazdu, który był wyposażony w amortyzatory; azot miał chronić mumie, ponieważ kontakt z tlenem może powodować rozkład. Na tę okazję odrestaurowano również trasę parady.

Pojazdy ustawione w szeregu w kolejności panowania każdego władcy, począwszy od XVII-wiecznego władcy Seqenenre Taa II; w składzie znaleźli się także słynni faraonowie, król Ramzes II i królowa Hatszepsut. Większość mumii została odkryta pod koniec XIX wieku w stolicy starożytnego Egiptu, Tebach (współczesny Luksor), gdzie znajduje się miejsce pochówku królów zwane Doliną Królów.

Kiedy mumie zostały po raz pierwszy przetransportowane z Teb do Kairu w XIX wieku, osoby transportujące zakonserwowane ciała musiały oszukać funkcjonariuszy celnych, oznaczając pojemniki jako „solone ryby” – powiedział archeolog Zahi Hawass. Po początkowym umieszczeniu w Muzeum Bulaq, mumie zostały przeniesione do Muzeum Egipskiego w 1902 roku; tam pozostawały do 3 kwietnia 2021 roku.

Mumie będą teraz przechowywane w Royal Hall of Mummies w National Museum of Egyptian Civilization, a wystawa zostanie otwarta dla publiczności 18 kwietnia. Dwie z 22 mumii, Queen Meritamun i Queen T, zostaną umieszczone w magazynie, ale pozostałe mumie będą na wystawie.

„Nowe muzeum jest bardziej podobny do jednokierunkowego labiryntu w kształcie koła. Wszystkie ściany są czarne, z reflektorami skierowanymi na mumie” – powiedział rzecznik NMEC, Sayed Abu-El Fadal. „Zaprojektowano go jak grobowce w Dolinie Królów”.

Nie wszyscy uczeni zgadzają się, że mumie powinny być eksponowane, niektórzy twierdzą, że wystawianie ciał bezcześci zmarłych.

Źródło: Nicoletta Lanese

22 royal mummies, kings and queens who died more than 3,000 years ago, get a parade to move to their new home

Egypt mummies pass through Cairo in ancient rulers’ parade

Zdjęcie: YASMIN ELIWA/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x