O co chodzi z tą dziwną zieloną skałą na Marsie?

Laser Perseverance nie przeniknął jeszcze tajemnicy dziwnej marsjańskiej skały w pobliżu nowych wykopalisk łazika.

Łazik NASA czeka na swojego towarzysza, helikopter Ingenuity, aby wykonać pierwszy w historii lot z napędem na innej planecie. W międzyczasie jego instrumenty wycelowały w zielonkawą skałę na powierzchni Czerwonej Planety, według której zespół naukowy „wymienia wiele hipotez”, zgodnie z kanałem łazika na Twitterze.

„Czy to coś wyblakłego z lokalnego podłoża?” – napisano w tweecie opublikowanym na koncie w środę (31 marca). – Czy to kawałek Marsa, który spadł na ten obszar w wyniku odległego uderzenia? Czy to meteoryt? Czy coś innego?

„Ma około 15 cm długości” – dodał tweet. „Jeśli przyjrzysz się uważnie, możesz dostrzec rząd laserowych znaków w miejscu, w którym go traktowałem [laserem], aby dowiedzieć się więcej”.

Laser jest częścią instrumentu SuperCam. Naukowcy mają nadzieję, że z czasem laser dostarczy więcej informacji o składzie dziwnej skały, co będzie mogło powiedzieć naukowcom, czy skała uformowała się w miejscu w którym została znaleziona, czy też została tam przetransportowana w wyniku jakiegoś procesu. Jeśli nie uformował się w obecnym miejscu, woda mogła go przenieść do krateru Jezero lub mógłby to być meteoryt podobny do tego, który łazik Curiosity zauważył w 2014 roku.

Perseverance jest centralnym punktem misji Mars 2020, której wartość wynosi 2,7 miliarda dolarów. Łazik wielkości samochodu rozpoczął pracę na Czerwonej Planecie 18 lutego, badając krater Jezero w poszukiwaniu oznak starożytnego życia. Krater miał kiedyś głębokie jezioro i deltę rzeki, zapewniając wiele interesujących środowisk do zbadania przez Perseverance. Następnie łazik zapisuje w pamięci podręcznej najbardziej obiecujące próbki do ewentualnej misji zwrotu próbek w dalszej części dekady.

Perseverance ma na pokładzie siedem instrumentów naukowych. SuperCam znajduje się na szczycie masztu Perseverance i może wysyłać “strzały laserowe” w skały w odległości do 7 metrów od łazika. Każda wiązka lasera tworzy chmurę odparowanej skały, której skład może być analizowany za pomocą kamer i spektrometrów SuperCam.

Pierwsza aktywność SuperCam na Marsie miała miejsce 2 marca, kiedy strzelał do celu o nazwie Máaz, co w języku Navajo oznacza Mars. Zespół Perseverance nieformalnie nazwał region Jezero Canyon de Chelly, na cześć pomnika narodowego na ziemi Navajo w północno-wschodniej Arizonie, a Navajo Nation współpracuje z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, aby wybrać odpowiednie nazwy które mają być używane na Marsie.

Źródło: Elizabeth Howell

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x