Nowe “zmieniające życie” leczenie raka piersi można zastosować w ciągu zaledwie pięciu minut

Nowy lek na raka piersi skróci czas, jaki pacjentki muszą spędzić w szpitalu z dwóch i pół godziny do zaledwie pięciu minut.

Leczenie, zwane Phesgo, jest rozwijane w całej Anglii przez NHS i będzie oferowane pacjentom z rakiem piersi poddawanym chemioterapii. Będzie on dostępny dla osób z HER2-dodatnim rakiem piersi, który stanowi 15 procent wszystkich tego typu nowotworów.

NHS England powiedział, że lek „znacząco zmniejsza” ryzyko zakażenia COVID-19 u pacjentów z rakiem, zmniejszając ilość czasu, jaki muszą spędzić w szpitalu.

„Ten pięciominutowy zastrzyk zmieni życie chorych na raka w całym kraju, pozwalając im spędzać więcej czasu poza szpitalem i z bliskimi” – powiedział sekretarz zdrowia Matt Hancock.

Według NHS England co roku ponad 3600 nowych pacjentów odniesie korzyści z leczenia.

Phesgo jest połączeniem w ustalonych dawkach leków pertuzumabu z trastuzumabem – oba te leki były wcześniej podawane jako oddzielne wlewy dożylne. Jest stosowany w leczeniu wszystkich stadiów HER2-dodatniego raka piersi w połączeniu z chemioterapią.

Przygotowanie i podanie zastrzyku zajmuje zaledwie pięć minut, w porównaniu z dwoma wlewami, które mogą trwać do dwóch i pół godziny, powiedział NHS England.

Baroness Delyth Morgan, dyrektor naczelna organizacji charytatywnej Breast Cancer Now, powiedziała, że ​​zatwierdzenie Phesgo przez NHS to „fantastyczna wiadomość” dla tysięcy kobiet, które skorzystają na „szybszej i przyjemniejszej” metodzie leczenia.

„Zmniejszając czas, jaki pacjenci muszą spędzać w szpitalu, ta bardziej skuteczna metoda leczenia obiecuje również zwolnić cenny czas dla pracowników służby zdrowia, gdy NHS jest już pod bezprecedensowym obciążeniem z powodu COVID-19”.

51-letnia Paula Lamb była jedną z pierwszych pacjentek, u których w 2014 roku zdiagnozowano raka piersi.

„To niesamowite uczucie być jedną z pierwszych osób, które otrzymały takie leczenie za pośrednictwem NHS” – powiedziała Lamb z Newton-le-Willows w St Helens. „To naprawdę nie mogło nadejść w lepszym momencie, ponieważ zniesiono lockdown i mogę przestać się osłaniać”.

„Obecnie zażywam kombinację leków, których podanie razem zajmuje od półtorej godziny do dwóch godzin i muszę jechać do szpitala, aby je przyjmować co trzy tygodnie” – powiedziała Lamb.

„Dzięki pięciominutowej kuracji będę mieć więcej czasu na spacery, ogrodnictwo, robienie na drutach i pomoc mojej córce w ćwiczeniu gry w krykieta. To prawdziwa zmiana życia ”.

Źródło: Amy Barrett, Science Focus

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x